«E-residentsus on nihutanud meie mõtteraame ning võib teha Eesti tõeliselt suureks,» arvas sel nädalal olnud e-residentsuse sünnipäeval peaminister Taavi Rõivas. Eelkõige nähakse e-residentides potentsiaali ergutada meie majandust, kuid mitte kõik pole hakanud virtuaalkodanikeks, et ettevõtlusega tegeleda. Paljud inimesed saavad e-eestlasteks, sest nad ei soovi enam elada maailmas, kus identiteet, võimalused ja elustiil määratakse riigipiiridega.
Eestlastena mõistame vabaduse väärtust ning peame iseseisvust Eesti riigi aluseks. Iseotsustamine on õigus, mille nimel oleme valmis võitlema, kuni järel on vaid üks põlvepikkune poisike, ja see jõud teeb tugevaks ka meie kodanikuühiskonna. Eestis on pea 30 000 kodanikuühendust, kellest veerand on asutatud viimase viie aasta jooksul, üha enam tegutsetakse rahvusvaheliselt, püsivabatahtlike kaasatus on tõusnud ja otsitakse viise uute liikmete leidmiseks.
Ühingu asutamine ja pidamine on e-riigi kohaselt paari hiireklõpsu kaugusel ning Eesti e-ühiskonna hoogsal kasvamisel avanevad nii meie vabaühingutele kui e-residentidele täiesti uued võimalused panustada kodanikuühiskonda siin ja mujal maailmas. Käes on aeg muuta meie suurim väärtus, vabadus ise otsustada, ekspordiartikliks.
Aeg on käes muuta meie suurim väärtus, vabadus ise otsustada, ekspordiartikliks.
Eesti e-kodanike riik on viimase paarikümne aasta jooksul läbi teinud olulised arengud teadmaks, et kodanikuühiskonna areng e-maailmas on kompleksne ning ei pruugi viia sirgjoones tugevama demokraatia või suurema osaluseni.
Kodanikuühiskonnale ei saa läheneda ärisektori loogika järgi, kus kiiresti ja suurelt tegemine võrdub eduga. Siin tuleb lähtuda üksikisikust. Nii tuleb mõista vabadust ise otsustada kui igast inimesest alguse saavat muutust avatuma maailma nimel. Eesti kodanikuühendused saavad täna luua need võimalused, mille kaudu e-eestlased oma vabadusi paremini rakendada saaksid, tuues pikemaajaliselt kaasa ulatuslikke muutusi. Olgu siin toodud mõned näited: