Iga kord, kui ma sel teemal sõna võtan, arvamusloo kirjutan või Facebooki seinal mõnd oma projekti kajastan, leidub tuttavaid, kes pisut ründavalt, pisut uudishimulikult selle teema kohta mõne laialt levinud deklaratsiooniga esinevad. Näiteks, et see on ju pseudoprobleem. Just täna, päeval, mil sellest teemast räägitakse rohkem kui tavaliselt, tahan teiega jagada meie hulgas nii laialt levinud lemmikmüüte oma igapäevatööst.
1. «Aga kogu vägivald on vale, miks sa ainult naistevastasest vägivallast räägid?»
Naistevastane vägivald on epideemiliste mõõtmetega. Seda kohtab igal sammul. Ja nagu ma ei saaks rääkides HIV-epideemiast keskenduda kõigile teistele ohtlikele viirustele, ei tohi ka naistevastast vägivalda kõigi pahedega ühte patta segada. Loomulikult on igasugune vägivald moraaliküsimusena vale. Naistevastane vägivald väärib aga rohkem tähelepanu just seetõttu, et selles on nii palju ebaõiglust. Alates palgalõhest, mis väärtustab naiste tööd vähem, lõpetades sellega, et kuuleme ikka koduvägivalla nimetamist peretülideks. Kuni selleni, et naistevastastest vägivallatsejatest 90 protsenti on mehed. Mul mehena on sel teemal oma vastutus kanda.
2. «Vaimne vägivald, mida naised toime panevad, on palju hullem!»
Seda olen lugenud paljudest oma lugude kommentaaridest ja kuulnud seal justkui õigustust mehe jõukasutusele. Nii uurijad kui ka psühhoterapeudid on tõdenud, et tervisekahjustuste mõõdupuul teevad mehed naistele väga palju jõhkramalt liiga. Tõsi, lähisuhtevägivald on süsteemne ja samm-sammult jõhkramaks muutuv. Ohvrite ja ohvriabitöötajatega rääkides ei kuule me aga kunagi lugusid meestest, kes tarduvad, kui kuulevad abikaasa samme trepil; kes väldivad silmsidet, kartes abikaasat ärritada; kes otsivad sunnitult tegevusi – koristavad, pühivad tolmu, õpivad lapsega, kartes pilku tõsta, kuna koju tulnud elukaaslast võib taas miski ärritada. Tardumusel on surmahirmu hõng. Mehi, kes tunnevad oma elukaaslase vihapursete ees surmahirmu, praktikud sageli ei kohta.