Arvestades NATO Afganistani missiooni ja liitlaste Iraagi avantüüri järelmeid, kus mõlemad riigid on destabiliseeritud ja lääne jõud on suuresti lahkunud, ilma et oleksid suutnud maha jätta territooriumi kontrollida suutvat keskvõimu, ei tundu lääneriikide sõjalise kurnamise plaan nii utoopiline kui kõiki moslemimaid ühendava kalifaadi loomine.
Terrorirünnakud ja sissisõda
Pärast eelmise reede Pariisi sündmusi teatas Prantsuse president, et Prantsusmaa on Islamiriigiga sõjas. Arvamusliidrid meil ja mujal räägivad NATO artikkel viie (kollektiivne enesekaitse) rakendamisest ja järjest enam teoretiseeritakse maavägede kasutamise võimalusest Islamiriigi vastu.
Ülaltoodut arvestades on vägagi võimalik, et Islamiriigi pragmaatiline väejuhatus (kes on pikaajalise sissisõjakogemusega võitlusest NATO liikmesriikide vägede vastu) on Al-Qaeda seitsme sammu plaanist välja noppinud realistlikuma osa. Selleks on lääne majanduslik ja moraalne kurnamine järjekordses sissisõjas, et toetada hiljem Lähis-Idas enda pikaajaliste eesmärkide saavutamist.
Sissetung Islamiriiki tooks kindlasti kaasa lääne relvajõudude ülikiire võidu Islamiriigi esialgse konventsionaalse vastupanu vastu (nagu juhtus palju paremini relvastatud Iraagis). Sellele järgnev COIN (mässulistevastane – toim) operatsioon võtaks aega aga aastaid ning oleks tõenäoliselt veel brutaalsem ja ohvriterohkem kui kaks eelmist sarnast konflikti. Islamiriigi juhtkond saaks sellise konflikti välja reklaamida kui lääne uue ristisõja islami vastu, mis tooks kaasa tohutu vabatahtlike mudžahiidide juurdevoolu ning tihenevad terroriaktid Euroopas ja Põhja-Ameerikas tsiviilelanikkonna moraalseks kurnamiseks.
Terrorirünnakud Pariisis võisid olla just sellise reaktsiooni väljakutsumiseks – rünnata lääne tsiviilisikuid, kuni lääs reageerib invasiooniga.
Hea lahenduse soovimine Islamiriigi probleemile on sama hea kui küsida selle korteri võtit, kus asub raha. Ei usu, et heade lahenduste hulka kuulub maavägede viimine sõtta Islamiriigiga. Ei ole mõistlik mõte paigutada lääneriikide ressursse järjekordsesse pikaajalisse sissisõtta, mille eesmärgid on niivõrd laialivalguvad kui «Islamiriigi hävitamine» ja mille vastaspool sellist sõda tõenäoliselt just soovibki.
Ronald Riistan töötab advokaadina advokaadibüroos Antsmäe & Partnerid. Tal on rahvusvahelise õiguse ja julgeoleku magistrikraad Glasgow’ ülikoolist ning ta on käinud Eesti jalaväekompanii koosseisus Afganistanis ISAFi missioonil.