Teiseks üllatab see, milline roll on antud «Alkoholipoliitika rohelisele raamatule». Nagu ka eelnõu seletuskirjas viidatakse, on see aruteludokument huvi- ja sidusgruppidega, see on (VV vastavasisulist pressiteadet tsiteerides) «diskussioonidokument, kus kaardistatakse probleemid ning pakutakse välja võimalikud esialgsed ettepanekud ja tegevussuunad nende lahendamiseks». Sellist rohelise raamatu iseloomu kinnitab ka seal formuleeritud meetmete sõnastus nagu «vaatame üle», «algatame diskussiooni», «analüüsime», «kaalume».
Kogu maailmas on rohelise raamatu kontseptsioon poliitikakujundamises olla dokumendiks, mis kajastab mitmepoolset mõttevahetust ja arutelu konkreetses poliitikavaldkonnas. Seega rohelistes raamatutes esitatakse mõtted avaliku arutelu ergutamiseks, millele järgnevad reeglina valged raamatud, mis sisaldavad ametlikke, kokkulepitud, ettepanekuid.
Siin on oluline rõhutada, et mitu põhimõttelist punkti, mis «Alkoholi rohelises raamatus» kirja pandi, ei kulmineerunud kaasatud töögruppide arutelul, vaid formuleeriti ministeeriumite tasemel hilisemas faasis (nt vaheseinte meede). Kaupmeeste Liit kinnitas rohelise raamatu koostamise raames korduvalt oma eriarvamust vaheseinte osas, lõpuks ka vastavasisulise ametliku kirjaga, aga nii on see jäänudki.
Kokkuvõttes – rohelist raamatut ei saa võtta juba kindlaksmääratud meetmete kogumikuna.
Eelneva taustal tekib laiem küsimus, mida tähendab Eesti poliitikakujundamises kaasamine?
Kaasamine, mille olulisust on nii sõnade kui tegudega rõhutanud ka peaminister Taavi Rõivas, kes poolteist aastat tagasi kohtumisel vabaühendustega ning riigi- ja erasektori partneritega kinnitas, et avatud ja kaasav poliitika on Eesti poliitikakujundamises uus normaalsus ning et ta kavatseb selle põhimõtte eest seista. Just seetõttu, et tema hinnangul on ministril palju kindlam langetada otsus, kui ta teab, et tema selja taga on kogu sektor.