Nii Soome kui ka Rootsi kogemus näitab, et erakoolides õppivate laste peale kulub vähem raha, vastavalt 9 ja 6 protsenti vähem kui munitsipaalkoolis.
Taani ühiskondlik kokkulepe
Taanis õpib 14 protsenti põhikooli lastest ja 6 protsenti gümnasistidest erakoolides. Iga aastaga on need arvud kasvanud. Taani haridusministeerium deklareerib seda, kui oluline on erakoole riiklikult tunnustada ning rahastada, olenemata kooli asutajate ideoloogilisest, usulisest, poliitilisest või etnilisest motivatsioonist. Taanis on ühiskondlik kokkulepe erakoolide toetamises, sest riigikoolid õpivad nende kogemustest, samuti hinnatakse kasulikuks võistlusmomenti era- ja riigikoolide vahel.
Erakoolid saavad toetust, mille suurus võrdub kulutustega riigikoolis, kuid sellest on maha arvatud vanemate makstav erakooli õppemaks. See kindlustab võrdsed kulud õpilase kohta nii era- kui riigikoolides. Lisaks on erakoolidele ette nähtud toetused, millest katta koolimaja rendi-, remondi-, hoolduskulusid, aga ka näiteks erivajadustega laste õpetamiseks vajaminevad summad.
Toetuse saamiseks peavad koolid vastama riigi poolt kehtestatud tingimustele. Näiteks peab erakoolis õppima vähemalt 28 õpilast 1.-7. klassini. Esimesel kooliaastal võib olla vaid 12 õpilast, teisel aastal juba 20 õpilast. See tähendab, et riik annab võimaluse erakoolil end tõestada. Kooli omanik ei tohi olla eraisik ega teenida isiklikku kasu. Kool peab olema võimeline tasuma ka omaosalust, 2006. aastal oli see õpilase kohta 5000 Taani krooni (670 eurot) aastas.
Norra - erakool kõigile, kes seda soovivad
Ka Norra riik toetab erakoole põhimõttel, et neis õppimine oleks võimalik kõigile, kes seda soovivad. Hariduse kättesaadavuse tagamiseks doteerib riik erakoole 85 protsendi ulatuses pearahaga, mis kulub ühele õpilasele riigikoolis. Erakoolidel on lubatud küsida õppemaksu maksimaalselt 15 protsendi ulatuses riigikoolis ühe õpilase pearahaks kulutatavalt summalt.