Kui seni sai Hiina peale loota, et maailma majandust ja noori sikutatakse tempokalt edasi, siis nüüd on neil kodus piisavalt tegemist, et veduri roll on soiku jäänud. Kodus stimuleeritakse, nii et on stimuleeritud ja hagu antakse alla ilmselt veelgi, kuid selle tegevuse märke pole kodumaalgi näha, mis siis veel mujal.
Euroopa ja Jaapani keskpankade tegevus rahatrükkimisel on ka noorte jaoks ehk valu leevendava iseloomuga, kuid see ei paranda tõsiseimat tõbe – seda, et lõppnõudlus ei kasva. Lisaks ei tasu unustada, et noored on viimastel aastatel saanud piisavalt küpseks, et maailma mõjutada.
See, mis juhtub näiteks Lõuna-Aafrikas, Brasiilias ja Türgis, on täna vähemalt sama oluline kui see, mis toimub Kreekas, Portugalis ja Iirimaal. Ja siinkohal peab meenutama, et esimesel hulgal ei ole ei Merkelit ega Draghit.
Seega on lood tõsiselt halvasti – 2008-2009 toimunud ehmatusest välja aidanud monetaarseks ja fiskaalselt tõukeks noortel enam võimekust ei ole. Selleks, et asjalood päriselt paraneks, tuleks reformida, reformida ja veelkord reformida ning käituda riigina korralikult – näiteks ajades esialgu ebamugavat, kuid ajalooliselt positiivse pretsedendiga majanduspoliitikat. Samas me kõik teame, kui raske selline asi poliitiliselt on.
Mis on veel oluline – loomulikult see, et nii poliitika kui institutsioonid on üllatavalt tähtsad. Toormehindade ralli sai läbi, kuid valitsema peab ka edaspidi ning siin on tugevad institutsioonid olulised. Paraku riik siiski on nagu ettevõte, mis peaks olema hea juhtimisega võimalik edukalt läbi erinevate tsüklite juhtida. Kui valitsemise edukus ja kvaliteet sõltub ainult jaotatava raha hulgast, siis halvemate tsüklitega hakkama ei saada ning kasv jääb kinni nagu teismelisel tubakahuvilisel.
Mida see kõik tähendab investorile? Seda, et fookus võiks kanduda neile, kes reformivad ning kus on võimalik tuvastada institutsioonide ja valitsemise suhtelist tugevust. Sellised riigid on Mehhiko, India ja Filipiinid.
Mida see kõik tähendab siinsele inimesele tänavalt? Eks ikka seda, et arenevate riikide kasvuplahvatus meid poolkogemata kaasa veab, on naiivne ootus. Lõppnõudlusega on halvasti ning laiemalt võttes peame me ise midagi (teisiti) tegema, et stagnatsioonist välja murda.
Peeter Koppel on SEB panga privaatpanganduse strateeg. Ta on töötanud mitmetel finantsturgudega seotud ametikohtadel, muu hulgas kaubelnud valuutade ja aktsiatega. Koppel õpib ka Estonian Business Schooli executive MBA programmis.