Vladimir Juškin

FOTO: Sergei Trofimov/Den za Dnjom

Kui Putin oleks matemaatik, siis võiks ta peeglisse vaadates endale öelda: «Süüria nivelleerumise otsustasin ma vahvalt.» Kui Putin oleks arabist, siis teaks ta idamaist tarkust «Tuuled ei puhu nii nagu laevad tahavad», kirjutab Balti Vene-uuringute keskuse juht Vladimir Juškin.

Tellijale Tellijale

Putin Süürias

- Sisepoliitiline argument: 2016. aastal on Venemaal duumavalimised, kuid elanikkonna majanduslik olukord halveneb. Vaja on uut mobiliseerivat stsenaariumit.

- Välispoliitiline argument: Putin püüab rahvusvahelisest isolatsioonist välja murda. Seetõttu pakkus ta välja uue rahvusvahelise koalitsiooni loomise võitluseks Islamiriigiga. 

- Geopoliitiline argument: Moskva loob sõjalise grupeeringu Lähis-Ida võtmelise tähtsusega regioonis ja positsioneerib end nii globaalse tegijana.

- Sõjalis-tehniline argument: võimalus katsetada esimest korda reaalsetes lahingutingimustes hiljuti relvastusse tulnud sõjatehnikat.

- Põhja-Kaukaasia argument: Venemaale tegi peavalu struktuur, mida nimetati Kaukaasia Emiraadiks. Latakiat ohustanud gruppide tuumiku moodustavad Venemaa Põhja-Kaukaasia päritolu võitlejad. Kõigepealt suruti võitlejad Süüriasse ja nüüd hävitatakse neid õhust.