Samas on probleemid igal pool. Hiina seisab tohutute katsumuste ees, Venemaa probleemid on äärmiselt suured – nad lihtsalt varjavad neid. Brasiilial läheb kehvasti.
Vaadake väikest Portugali, kus inimesed hääletasid valitsuse poolt, mis jätkab kasinuspoliitikat. See eeskuju hakkab mõju avaldama ka hispaanlastele. Eurokriis pole muidugi kaugeltki veel lahendatud, ent veel mõni aasta tagasi ei usutud, et võiksime jõuda sellessegi seisu, kus praegu oleme.
Üha enam tahab otsustada valitsusjuhtidest koosnev Euroopa Ülemkogu. Angela Merkel ja ka teised surusid läbi, et nii oleks. Merkel ütles, et valitsusjuhtide otsused tulevad kiiremini ja paremad. Te naerate, ja probleem ongi selles, et nad on täielikult ülekoormatud. Nad hüppavadki ühest kriisist teise. Siiski on eurokriis lahendatud suhteliselt hästi. Järgmine suur probleem saab olema Brexit. Samas, kui britid otsustavad jääda, on see küsimus vähemalt järgnevaks 20 aastaks lahendatud.
Ma ei ole optimist. Oleme halvas olukorras, ent peaksime siiski tunnustama seda, mida oleme saavutanud.
Kunagi ennustati, et 21. sajand saab olema Euroopa Liidu sajand. See sajand saab olema raske kõigile.
ELi abi pagulaslaagritele Süüria naaberriikides on palju väiksem kui summad, mis kuluvad pagulastele Euroopas. On see tark poliitika?
Võtame Türgi, mis on täielikus segaduses – lagunemas või langemas veel suuremasse segadusse. See ei ole valitsus, millega saaks rääkida. Ma loodan, et kui Angela Merkel läheb Ankarasse, on ta Erdoğaniga karm. Nad vaatavad läbi sõrmede sellele, et põgenikud lähevad üle piiri Kreekasse võltsitud passidega jne.