Alustan vastust Postimehe juhtkirjale ühe faktivea parandusega. Nimelt on vabariigi aastapäeva tõrvikurongkäik Tallinnas toimunud juba kaks aastat. Esimesel korral vaikiti üritus küll ajakirjanduses maha, teisel korral sai see aga eelkõige tänu Vene meediale laia tähelepanu osaliseks.
Jah, tõrvikurongkäik on rituaal. Kui sammume vabariigi aastapäeval läbi Tallinna, siis ei ole meie käes lihtsalt toigas, milles põleb tuli. See tuli sümboliseerib järjepidevust meie esivanematega, kelle pärandit oleme tõotanud kaitsta. See tuli hõõgub tuha all nagu Nõukogude okupatsiooni päevil, kui seda hoidsid elus eesti kirjanikud ja luuletajad. See hõõgub meie põues ja meie soov on sellest sütitada uus rahvuslik ärkamine. Nii et on täiesti mõistetav, kui teistsuguse, antinatsionalistliku maailmavaate esindajad – näiteks Vene meedia – näevad selles ideoloogilist ohtu.
Aga miks peaks meie, eestlased, laskma võõrriigi propagandal endale ette kirjutada, mida me oma vabal maal teha võime? Mul puudub huvi anda Venemaale propagandavõit, millega me loobuks ühest oma esivanemate mälestamise ja vabaduse õnnistamise viisist vaid seetõttu, et naaberriigi meedia seda heaks ei kiida. Kas nad siis jätaks Eesti mustamise? Ükskõik, missugust kaadrit nad oma Windows Movie Makeris või Sony Vegases kasutavad. Palju häirivam oleks, kui näidataks pilte Eestisse saabuvatest moslemitest, juures sõnum: näete, niisugune saatus ootab riike, kes on Venemaa rüpest läände läinud.
Tõrvikurongkäigud on kõigis Baltimaades uue rahvusliku ärkamise sümboliks. Läti rahvuslased alustasid nendega 2000ndate keskel. Algul oli osalejaid mõnikümmend ja neid kutsuti meedias samuti natsideks või Venemaa käsilasteks. See ei petnud rahvast, keda kogunes igal aastal tõrvikute alla üha rohkem. Mullu oli neid 14 000. Viimaks pidid ka liberaalid massidele järele andma. Nüüdseks on Läti president sättinud oma graafiku nii, et saaks iseseisvuspäeva kõne pidada just tõrvikurongkäigu lõppedes Riia vabadussamba all, kuhu kõik rongkäigust osavõtjad kogunevad.