Tallinnas asub TransferWise’i suurim kontor. Siin töötab, puhkab ja mängib koos 30 eri rahvusest inimest. Mõni nädal tagasi sattus aga üks meie Londoni tiimi liikmetest oma Tallinna töökaaslastega väljas olles rassistlike kommentaaride ohvriks. See oli õõvastav ja ebameeldiv episood meie kõigi jaoks. Kõige enam tundsid piinlikkust aga eestlastest tiimikaaslased.
Kogu TransferWise’i tiimil, olenemata kellegi sünnimaast või päritolust, on üks ja ühine eesmärk – muuta maailma. Meie kasv on olnud väga kiire. Suhteliselt noore ettevõttena vahendame praegu iga kuu umbes 700 miljonit eurot. Rahvusvahelisel talendil on selles mängida suur roll. Aga miks? Mis põhjusel on TransferWise’i-laadsele ettevõttele oluline palgata inimesi kogu maailmast?
On üks teooria, mille kohaselt on loovuse ja innovatsiooni potentsiaal suurim seal, kus põrkuvad eri maailmad. Need maailmad võivad olla suuremad või väiksemad: eri taustaga inimesed omavahel vestlemas, eri vaatenurgad või kultuurid, mis peavad ühtäkki koos eksisteerima. Lihtsustatult öeldes: uuenduslikud ideed ärkavad ellu siis, kui erinevad inimesed ja mõttemaailmad kokku saavad.
Siin võib vabalt peidus olla üks põhjustest, miks Eestil on innovatsiooni alal saavutusi, mille üle võime uhked olla. Viimase kahekümne aasta jooksul oleme pälvinud maailmas e-riigi maine. Kui olen pidanud Eesti e-edu tausta selgitama, olen tihti viidanud kahe maailma kokkupõrkele: ühelt poolt nõukogudeaegne «peedist pesumasinale trumli»-tüüpi leidlikkus, teiselt poolt kaasaegne tehnoloogia. Või nagu Skype’i näite puhul: ühelt poolt nutikad Eesti insenerid, teiselt poolt hea ärivaistuga Põhjamaade investorid.