Pärast masuaastaid olevat riik lotendama läinud ning nüüd on õige aeg 13 miljoni euro võrra rasva vähendada. Pealtnäha tundub idee mõistlik, ei saa ju riigi soovi kulusid kärpida kuidagi pahaks panna. Aga miks nii vähe? 13 miljonit ei ole isegi mitte poolt protsenti riigieelarvest, 750 inimest kogu Eesti avaliku sektori peale ei pane tegelikult tähelegi.
Siiski tundub mulle, et poliitikud kuulutavad vale sõnumit, selmet riiki tegelikult tõhusamaks lihvida. Eesti riigi probleem ei saa olla pelgalt 13 miljoni kokkuhoid. Nagu ka mitu ministrit õigesti ütles, on üks keerulisem probleem liigne bürokraatia, mis enamasti väljendub kivistunud protsessides ja kartuses vastutust võtta. Ma ei suuda aga kuidagi uskuda, et 750 keskmist palka saava inimese kadumine suudaks riigi toimimisse juurdunud bürokraatiat kuidagigi muuta.
Probleem on seal, kus tähtsad ja targad, kuid paraku kalasilmsed ametnikud räägivad innuga õigusfilosoofilistest kategooriatest ning põhjendavad, miks ei saa asjaajamist 19. sajandist kaasaega tuua. Vähem targad ametnikud ütlevad otse: nii on kogu aeg tehtud ja tehakse ka edaspidi.
Probleem on seal, kus tähtsad ja targad, kuid paraku kalasilmsed ametnikud räägivad innuga õigusfilosoofilistest kategooriatest ning põhjendavad, miks ei saa asjaajamist 19. sajandist kaasaega tuua.
Inimeste koondamine ei saa olla eesmärk, samuti ei ole seda võimalikult odav riik. Riigi lubatud avalik teenus peab jõudma inimesteni mugavalt ja tõhusalt. Riik peab suutma pakkuda paremat avalikku teenust vähema arvu inimestega. Ilmselgelt tähendab see üha enam ja enam digitaalsete lahenduste kasutuselevõttu.