Kasvab ka töötu abiraha. Hästi sellega elada pole võimalik, aga läbi aastate ongi Eestis olnud põhimõtteks, et terve ja töövõimelise inimese parema toimetuleku aluseks on töö, mitte sotsiaalabi.
Eesti geograafiline asukoht kohustab meid investeerima oma kaitsevõimesse. Oleme kokku leppinud, et kulutame aastas 2 protsenti meie kogutoodangust selleks, et Eesti oleks kaitstud. Selle eesmärgi me ka täidame. Lisaks sellele kulutame raha liitlaste kohalolekule Eestis. 2016. aastal kulutame selleks ligi 11 miljonit eurot – peamiselt Tapa linnaku arendamiseks ning väljaõppevõimaluste parandamiseks kaitseväe keskpolügoonil.
Sisejulgeoleku tagamiseks ning piiriturvalisuse tõstmiseks jätkuvad 2016. aastal idapiiri väljaehitamise tööd 20 miljoni euro ulatuses. Lisaks tugevdatakse kiirreageerimise võimekust ning jätkatakse politsei- ja päästevaldkondade varustuse uuendamist. Kaudselt on investeering julgeolekusse ka ETV venekeelne programm, mille tootmine ja edastamine maksavad järgmisel aastal 4,4 miljonit eurot.
Lisaks haldusreformile kavandab valitsus järgmisel aastal teha reforme ka riigi tasemel. Demograafia vastu ei saa. Kui kogu riigis tööealiste inimeste arv kahaneb, siis peab vähenema ka riigilt palka saavate inimeste arv – muidu on lõpuks kõik riigiametnikud. Tark riik palkab häid spetsialiste.
Reformid annavad meile võimaluse üldise palgatõusuga kaasas käia. Palgaraha anname juurde ainult õpetajatele, sotsiaaltöötajatele ja kõrgharidusega kultuuritöötajatele, politsei ja sisejulgeoleku töötajatele. Neile oleme arvestanud kokku ligikaudu 4 protsenti palgafondi kasvu. Tervishoiutöötajad saavad varem lubatud palgatõusu haigekassa kaudu.
Teeme seda kõike eelarvepoliitiliselt vastutustundlikult. Riigieelarve on ka 2016. aastal struktuurses ülejäägis, riigi võlakoormus jooksvate kulude tõttu ei kasva ning riigi rahandus saab olema heas korras ka 2016. aasta lõpul. Konservatiivne eelarvepoliitika on keerulistel aegadel Eesti tugevus, mitte nõrkus.