Paljud vanema põlvkonna inimesed tunnevad seniajani nostalgiat sovetiaja järele, sest tol ajal olid kõik võrdsed; haridus, meditsiin ja eluase tasuta; leib maksis 16 kopikat, piim 24 kopikat ja töötust kui nähtust lihtsalt polnud. Loomulikult oli see suuresti illusioon.
Tegelikkuses maksis kõik sotsiaalsed garantiid kinni riik, suunates raha tulusatest valdkondadest vähetulusatesse. Näiteks kui ühe kilogrammi või omahind oli 36 rubla ja poes maksis see 3 rubla ja 60 kopikat, siis vahe 32 rubla ja 40 kopikat maksis kinni riik. Kaua niisugune «paradiis» kesta ei saanud. Raha lõppes otsa ja sotsialismi tabas krahh vähese tõhususe ja ressursside puudumise tõttu arenguks.
Sotsialismi peamine tunnusjoon ei olnud mitte sotsiaalsed garantiid, vaid monopol, konkurentsi puudumine ja ebamajanduslikkus. On lausa kummastav, aga ometi tõsi, et kõik need sotsialismi tunnusjooned peegelduvad täiel määral Tallinnas – arenenud turumajandusega demokraatliku Euroopa riigi pealinnas.
Jah, loomulikult, mina olen Tallinnas uustulnuk, aga suurt pilti ongi paremini näha kaugemalt.
Tahate ekskursiooni sellesse aega? Kõndige Tallinna tänavatel väljaspool vanalinna, külastage Balti jaama turgu, jalutage Lasnamäel, vaadake linnatelevisiooni ja lugege ajalehte Pealinn. Sügavad muljed reisist minevikku on garanteeritud.
Jah, loomulikult, mina olen Tallinnas uustulnuk, aga suurt pilti näebki paremini kaugemalt. Ja mida ma siis nägin: katkiseid tänavaid ja kõnniteid, mahakooruvate fassaadidega maju, reostatud ühistranspordipeatusi, Kopli kõledikke, Lasnamäe prügimülkaid. Uskuge mind, vaimustus vanalinnast kaob kiiresti, kui puutuda kokku tegeliku tavalise linnamiljööga.