Töötasu osakaal SKTs ning palgad on ajaloo madalaimal tasemel; ka tootlikus on ajaloo registreeritud madalaim. Mis on lahendus?
Viitan oma «Majanduse Bermuda kolmnurga» artiklile, kus on selgelt toodud välja, et kui peatada finantseksperimendid, mis aitavad vaid 20 protsenti majandusest (s.o panku ning näilises omandis olevaid valitsusele kuuluvaid ärisid), jääks ka ülejäänud 80 protsendile rohkem odavamat krediiti ning investeeringute, tööjõu ning tehnoloogia kasvu tõttu tekiks võimalus omakorda luua juurde töökohti.
Hea uudis on see, et protsess on tegelikult lihtne; halb uudis aga, et ebapüha kolmainsus ei taha oma võimust ja kuulsusest loobuda enne, kui on juba hilja.
Tulevik on tegelikkus, mis esitab meile väljakutse viia läbi reforme, saada taas kord tootlikuks ning aktsepteerida, et läbikukkumine on osa teekonnast eduni. Lehman ning viimased seitse aastat jäävad loodetavasti ajaloos meelde õppetunnina, mida tulevikus vältida. Samuti on see väikseima tootlikkusega periood, kus oma Facebooki-profiili uuendamine sai tähtsamaks perekonnast, koolist ning sõpradega kokku saamisest. Justkui paralleeluniversum, kus tegelikkus on teisel pool veebielu.
Muutlikkuse suurenemine viitab, et tegelikkus on lähedal. Muutlikkus on märk sellest, et süsteemil hakkab aeg otsa saama. Ringmäng on alanud, kuid iga vooru lõppedes ei kuku välja mitte üks, vaid neli või viis mängijat.
Liikumine tegelikkuse suunas toob aga aastakümneid heaolu, kuna suudame uuesti keskenduda ning hakata tegelema tegeliku probleemiga: liiga suured võlad ning liiga vähe investeerimist inimestesse. Kõik eelistavad ju ometi vältida priskeks minemist?
Loomulikult! Seepärast ei tasu peljata seitsmeaastase tsükli lõppu – need aastad olid justkui suhkrumäed, nüüd alles tulevad valgud ja muud toitained.