Sõnavõtud sotsiaalmeedias
Väga otsese näitena tooksin ma Facebooki grupi «Pagulaste VASTU», millel oli, kui ma õigesti mäletan, üle 13 000 «meeldimise».
Nimelt umbes nädalake tagasi juhtusin sirvima antud gruppi ja sealt jäi (kõikide jubeduste vahelt) silma uudislugu saksa neonatsidest, kes süütasid põlema nende maakonnas asuva planeeritava pagulaskeskuse. Tegelikkuses on Saksamaal toimunud mitmeid sääraseid rünnakuid, mis on läinud riigile maksma üle 700 000 euro.
Usun, et igaüks meist oskab arvata, millise sisuga olid tolle uudisloo all leitavad kommentaarid. Variatsioone kommentaaridest oli postituse all palju - lihtlabastest naljadest, kuni ei millegi muuni, kui üleskutseteni süüdata põlema Lääne-Virumaal paiknev Vao pagulaskeskus.
Sõnavõtte oli sadu ning väärib mainimist, et nende hulgas leidus ka väike arv inimesi, kes julgesid avalikult öelda kuivõrd taunitav on nende saksa fašistide teguviisi toetamine. Neile vähestele inimestele olen ma südamest tänulik, sest teil leidus julgust avaldada arvamust, isegi juhul, kui keegi teine teiega ei nõustunud.
Facebooki grupp «Pagulaste VASTU» on õnneks nüüdseks maha võetud, kuid see ei tähenda, et vihaõhutamine mingil määral väheneks. Äärmuslikke vaateid mõttes toetavaid inimesi on paraku antud teema puhul väga palju ja kindlasti leitakse endale uusi väljundeid.
Paraku, nagu täna näha saime, avaldatakse juba toetust ka tegudes ja siinkohal tuleb väga valvsaks jääda. Ilmselgelt ei saa väita, et varahommikul toimunud sündmuses oleks süüdi Facebooki postitus (või isegi grupp). Samas kui eksisteerib ühine platvorm, millel on tuhandeid jälgijaid ja kus nahaalselt postitatakse vihaõhutavaid valesid sihiga inimesi «üles kütta», on vägagi võimalik, et keegi lugejatest otsustas sõnad tegudeni viia. Eriti juhul, kui säärast vaenu toetavad ka avalikus meediaruumis nii rahvasaadikud, kaitseväelased, õppejõud kui ka mitmed teised.