Ka USAl endal ei ole alati vabakaubanduslepetega plaanipäraselt läinud: USA-Korea vabakaubandusleping pidi USA eksporti suurendama 10 miljardi dollari võrra, kuid see hoopis vähenes 3,5 miljardi võrra. 70 000 uue töökoha asemel kaotati 40 000 töökohta (allikas). Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingu (NAFTA) uuest 200 000 töökohast sai aga hoopis kaotatud 680 000 töökohta (allikas). Niisiis ei tasu iga hinna eest loota ametlikult välja hõigatud numbritele. Ohud nii demokraatiale, tervise- ja toiduohutusele, tööliste õigustele kui keskkonnale on samas väga reaalsed ja laiahaardelised, täpsemalt võib igaüks nendega tutvuda näiteks Eesti Rohelise Liikumise kodulehel.
Kodanikud soovivad, et nende soovide ja muredega läbirääkimistel arvestatakse ja neile antaks võimalus protsessis kaasa rääkida. Seni seda piisavalt tehtud pole. Kui leppe tekst valmis saab ja lõpuks avalikustatakse, on juba hilja midagi muuta. Praegu on meil kõigil võimalus kaasa rääkida ja näidata oma rahulolematust käimasoleva protsessi vastu allkirjastades petitsiooni, mis esitatakse oktoobris Brüsselile.
Tegemist on meid kõiki lähedalt mõjutava lepinguga, seega mida rohkem me häält teeme, seda enam peavad otsustajad meiega arvestama. Soovitan võtta väike aeg ja oma igapäevatoimetuste kõrvalt TTIP ehk vabakaubandusleppega väike tutvus teha ning seejärel otsustada oma hääle andmise üle.
Tahan lõpetada aga hoopis laiema mõttega. Pikemas perspektiivis peame majanduskasvule üles ehitatud ühiskonnale nii ehk naa selja pöörama. Piiratud ressurssidega planeedil ei saa olla lõpmatut ja eksponentsiaalset majanduskasvu. Näiteid on palju: finantskriis Kreekas, USA riigivõla suurenemine igas sekundis pea 17 000 dollari võrra (allikas), Hiina majanduskasvu järsk kokkukukkumine, suuremate majanduskeskuste suutmatus taastada kasvu varasemale tasemele (Hiina, USA, Brasiilia, Kanada, UK - allikas).
Võib-olla olemegi juba jõudnud paratamatu olukorrani, kus ei aita enam süsteemi lappimisest vabakaubanduse, korporatiivse ja tsentraalse võimu suurendamisega, vaid peame mõtlema välja midagi hoopis uut ehk ühiskonnakorralduse, mis ei tugine pidevale majanduskasvule?