Tartu Ülikooli politoloog Karmo Tüür FOTO: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Euroopa suunal on liikumas laviin. Pagulaste laviin. Kas nad on sõjapõgenikud või n-ö mugavuspagulased, pole õigupoolest oluline. Oluline on see, et liikumaläinud inimeste mass on meeletu ning senised teadaolevad katsed probleemiga tegeleda näivad leebelt öeldes olevat kasinad, kirjutab oma blogis politoloog Karmo Tüür.

Laviin pole selles süüdi, et ta liikvele läheb. Pärislooduses tingib seda lihtsalt gravitatsioon, ühele poole kuhjunud mass ja teisel pool puuduv tõke. Vallalepäästvaks jõuks on tihti mõni näiliselt tühine ajend, nt üle lumeliustiku sõitev suusataja või kivirusus kohmitsev mägironija.

Muutmatud jõud

Laviinid on paratamatud, need toimusid juba enne inimese teket ja jäävad ilmselt ka pikemaks. Kuid inimene on õppinud koos elama ka hullemate jõududega ning mingil määral ka loodusnähtusi juhtima või vähemalt end nende eest kaitsma.

Laviin pole selles süüdi, et ta liikvele läheb.

Laviiniga saab tegeleda kas selle lähtepunktis (liikumaminekut juhtides ja tõkestades), poolel teel (seda suunates ja killustades) või siis juba tagajärgi likvideerides. Viimane variant on ilmselgelt kõige kulukam ja mõttetum, sest ta ei likvideeri põhjusi, mis tagajärgedeni viisid. Ning viivad veel ja uuesti.

Järgnev lõiguke kõlab vandenõuteoreetiliselt, kuid ehk tasub ka see vaatenurk korraks sõnastada. Kasvõi selleks, et ta kohe kõrvale lükata ja millegi viljakamaga tegeleda.

Uued meetodid

Vaadates praegu toimuvat, jääb vägisi mulje, et lääne vastu kasutatakse uutmoodi relva. Migratsioonirelva. Suutmata läänt majanduslike ja poliitiliste meetoditega edukalt murendada, kasutatakse läänemaailma nõrkust, tema heaoluühiskonna mudelit, mis ei võimalda ühtegi inimest jätta ilma toe ja abita.

Järgnev lõiguke kõlab vandenõuteoreetiliselt, kuid ehk tasub ka see vaatenurk korraks sõnastada. Kasvõi selleks, et ta kohe kõrvale lükata ja millegi viljakamaga tegeleda.

Teades, et läänelik heaoluriik on niigi kärisemas, lükatakse käima inimlaviin, mis niikuinii oli liikumisaldis. Lihtsa sotsiaalmajandusliku gravitatsiooni tõttu. 

Ühele poole (nt Süüriasse) oli kuhjunud piisav mass inimesi, kes teadsid, et kuskil mujal (nt Saksamaal) on parem elu ja eesootavad sugulased, ning neid tuli lihtsalt käima lükata. Murda lahti oma senistest ankrupaikadest, kasutades selleks mõnda lihtsat, kuid üsna lollikindlat meetodit. Äärmusvägivalda. Jõhkrat, demonstratiivset, ülepunnitatud vägivalda. Sellist, mis pakub Islamiriigi-nimeline terrorivõrgustik. 

Muudetavad vahendid

Käimalükkajad teadsid, et Euroopal puudub sisuline võimekus tegutseda n-ö poolel teel (laviini killustades ja suunates) ja et nad lihtsalt peavad tegelema tagajärgedega, kuna läänelik poliitkorrektsuse võimendatud humanism ei luba neil tegutseda radikaalselt.

Kuidas kõlas, kas piisavalt vandenõulikult? 

Kui isegi ei ole olemas neid oletatavaid «käimalükkajaid», siis on kindlasti olemas suunajad, protsessi räigelt, küüniliselt ärakasutajad, inimkaubitsejad jne. Neid kes veavad põgenikke piirile, päästelaevale ette ja siis siirduvad uue koorma järele. Kübetki hoolimata, kas nende laadung jõuab kohale, ulbib uppunutena meres või takerdub kuskil tühermaal okastraati.

Laviin ei ole süüdi. Kuid käimalükkajad ja suunajad on. Ja nendega võitlemiseks tuleb ilmselt kasutada selliseid meetodeid, mida mitte üks ametiisik ei saa ei välja öelda ega ka heaks kiita.