Tänapäeva inimväärikusele ja vabadusele tuginev Euroopa on leidnud oma vundamendi, kitsarinnaline ja vihane ideoloogiavõitlus on ammendumas. Oluliseks muutub see, millised lahendused on tõhusamad ja sobilikumad ning millistest põhimõtetest järjepidevalt lähtutakse.
Eestis on viimastel aastatel kiputud elu ülereguleerima ja ideid ideoloogiliselt tembeldama. Taasiseseisvumise järgsel perioodil oli loogiline, et ühiskonna ülesehitamine pärast totalitaarkontrolli kadumist nõudis sadade uute õigusaktide loomist. Tugev antipaatia kõige nõukogudehõngulise vastu sünnitas väga otsekoheste loosungitega poliitilisi liikumisi, mida inimesed toetasid. Tagantjärgi analüüsides tuleb välja, et tol ajal Eesti neid tõepoolest vajas.
Kas te olete mõelnud, kes on Eestis õigupoolest tõeline liberaal, sotsiaaldemokraat või konservatiiv?
Koos riigi aluste tugevnemise ja sotsiaalse olukorra stabiliseerumisega on ideoloogiline pasunasse andmine muutunud aina suuremaks rumaluseks, mis võib küll luua poliitsõdalastele ametikohti, kuid palgavaesust ta ei vähenda, haldusreformi ei käivita ega julgeolekut ei kindlusta.
Kas te olete mõelnud, kes on Eestis õigupoolest tõeline liberaal, sotsiaaldemokraat või konservatiiv?
Kõik erakonnad pooldavad tugevat ajateenistust – see on kindlasti konservatiivne poliitika, sest puhtliberaalne vastand on kutseline armee. Kuhu siis jäi liberaalse Reformierakonna individualismi ülistamine? Keskerakond esineb selgelt sotsialistlike loosungitega, samal ajal naudivad nad Euroopa Parlamendis liberaalide parteirühma seltsi.
Sotsiaaldemokraadid nagu tahaksid kosta midagi võrdsusest, näiteks arutada kodakondsuspoliitika leevendamist, kuid kipuvad oma sõnu sööma. IRL tahab olla rahvuskonservatiivne, kuid samal ajal trumpab sotse üle raha lausjagamise lubadustega ja pooldab sotsialistliku Kreeka ülalpidamist.