Edukas lõimumisprotsess aitab noortel paremini mõista meie ühiseid väärtusi, kasutada sotsiaalset hüppelauda ja suunata oma energiat ning tahet ühiskonna poolt aktsepteeritavatesse tegevustesse, vähendades sellega vajadust otsida kangelaseksolemist ekstremistliku iseloomuga ideoloogiatest. Riigi julgeoleku seisukohalt maandab õnnestunud lõimumispoliitika ühiskonnas äärmusliku käitumise tekke riske.
Inimesed, kes tunnevad ennast ebamugavalt või keda valitseb hirm, on teistest vastuvõtlikumad maailmavaadetele, mis pakuvad ilusat ja turvalist nägemust nn õiglasest, mugavast ja probleemideta maailmast. Mõistagi produtseerivad sellised ideoloogiad ka vaenlase kuju, kellest vabanedes saabub lubatud õnn ja heaolu.
Lõimumise kontekstis on oluline, et ühiskonnas laiemalt levivad ideed ja maailmavaated oleksid kaasahaaravad ja suunatud paremale tulevikule ega sisaldaks endas destruktiivseid aspekte. Sellele väljakutsele lahenduse leidmine on eriti oluline nüüd, kus «õiglust» pakkuvate äärmuslike ideoloogiate konkurents inimestes huvi äratamise ja kaasamise pärast kasvab agressiivselt.
Lõimumine ennetab ekstremismi
On riike, kus lõimumisteemad piirduvad inimeste või inimgruppide tõrjutuse ja destruktiivse käitumisega. Põhjuseks alkohol, uimastid ja muud enesehävitamise vormid.
Samas on ka riike, kus lõimumise lahendamata probleemid on kestnud piisavalt kaua. Just nendes riikides tunnevad inimesed end tõrjutuna ja otsivad väljapääsu äärmuslikest ideoloogiatest ning sellega kaasnevatest destruktiivsetest tegevustest. See on justkui hoiatav hääl, mis räägib võimalikust tulevikust ning selgitab, mida veel muuta annab.
Eestil positsioon ekstremismi ennetamisel on veel üsna hea, kuid me peame seda hoidma, kaitsma ning ennetustööga toetama. Me peame arvestama, et iga riivatud hing, maha tehtud, sildistatud ja alavääristatud isiksus meie endi seast võib oma pettumuses ühel hetkel pöörduda ekstremismi. Eesti avalikus kommunikatsioonis on viimasel ajal sildistamist ja vihaseid sõnavõtte selgelt liiga palju ning tundub, et me hästi ei taju, mis võib olla selle tagajärg.
Parim viis äärmusluses vallanduva katastroofi ennetamiseks on tegeleda lõimumise kui kõikehõlmava, järjepideva ja sisulise protsessiga, mis tagaks kõigi Eesti inimeste võrdse kaasatuse, heaolu, turvatunde. Kindlasti on ekslik arvata, et lõimumine konkreetselt mind ei puuduta, vaid on kellegi teise mure. Siis kui politsei kuriteopaigale jõuab on tegutsemiseks juba liiga hilja.
Ka Eesti riikliku lõimumispoliitika üheks eesmärgiks on ennetustöö ekstremismi ärahoidmiseks. Tänases maailmas juhtuvate situatsioonide valguses peavad ennetustegevused muutuma lõimumisvallas veelgi prioriteetsemaks.