Tagantjärele on vastik meenutada, et kontorist mõnesaja meetri kaugusel asuva autoni kõndimine võttis hingeldama ja higistama. Iseennast peeglist vaadata oli ebameeldiv ja tekitas komplekse. Niisiis võin omast käest kinnitada: paks ei ole tore olla.
Rasvumine pole kaugeltki ainult meeste probleem, aga meestele on seda lihtsam öelda. Kuidas sa ikka ütled daamile, et eesti naine ei peaks meenutama jõuluhane! Veel vähem ütled sa seda puberteediealisele neiule, keda võib tabada depressioon ja anoreksia. Loomulikult on neidki, kes rasvuvad haiguse tõttu, ka vanemaealistele ei heidaks ma ülekaalulisust ette.
Praegu kaalun ise 82 kilo, kõõludes nõnda normaalkaalu ja ülekaalu piiril. Enesetunne on mõnus ja särke pole vaja iga päev vahetada. Isikliku kogemuse taustal võingi küsida, miks ometi on ülekaalulisus eestlaste hulgas süvenev, mitte kahanev tendents. Esiteks kujutavad paljud ilmselt ette, et kaalu langetamine on mingi tohutult keerukas ja kompleksne protseduur, mis tuleb kunagi projekti korras «ette võtta». Sellist muljet süvendavad kõikvõimalikke imepreparaate, -dieete ja -trenne soovitavad ärimehed. Üks käsib süüa ainult liha ja seeni, teine soovitab vältida nisutooteid.
Unustagem see jamps ja mõistkem, et kõige kiiremini kahaneb pekikiht siis, kui lihtsalt vähem õgida. Minu arst soovitas loobuda rasvasest toidust pärast kella 18 ja selle nõuande järgimine andis soovitud tulemuse. Loomulikult on tulemus parim, kui teha ka trenni. Tegelikult võiks aga rasvunu kõigepealt vähem süües kaalust alla võtta, selmet süüa sama palju edasi ja üritada seejuures abitult liigeseid piinata. Kui kaal enam-vähem normis, siis võib lõtvunud lihased taas trimmi ajada.