Paljud inimesed otsivad alternatiivi nüüdseks välja kujunenud poliitsüsteemile ning mõned on seadnud eeskujuks vapside ideoloogia. Kes need vapsid siis olid?
Veidi vähem kui kümme aastat pärast võidukat vabadussõda oli meie ühiskond jõudnud riigitüdimuseni. Majanduskriis tõi vaesuse ja töötuse, ent mõned paristajad ajasid sel ajal ka roobiga raha kokku, uhkeldasid oma mammonaga. Pani ju hambaid kiristama? Ajakirjandus paljastas õhinal nii majandus- kui ka poliitkorruptsiooni, mis olid ka omavahel sõlmunud, härrasrahva saagijagamine ristiti ajastupäraselt lehmakauplemiseks. Rahval sai villand lõpututest valitsusevahetustest, üksteise väiklasest poriga pildumisest, demokraatia paratamatutest kaasnähtustest.
Iseseisvuseideaali hägustumise oht riivas kõige enam inimesi, kes olid oma vere hinnaga omariikluse toonud, vabadussõja veterane. Need mehed olid juba varem koondunud mitmesugustesse organisatsioonidesse, nagu näiteks Demobiliseerunud Sõdurite Liit ja teised, 1929. aastal ühineti Eesti Vabadussõjalaste Keskliiduks eesotsas karismaatilise kõnemehe Artur Sirgu, legendaarse admirali Johan Pitka ning teenekate kindralite Andres Larka ja Ernst Põdderiga. Liit kujunes mõjuvõimsaimaks organisatsiooniks, see võitis linnarahva poolehoiu.
Vahest ei sobinud veel 1920. aasta üliliberaalne põhiseadus, olime mitusada aastat elanud isevalitsejate võimu all, geenides lõi vist välja mõte, et riigitüdimuses on süüdi parlamentarism ning kõva käsi looks korra majja.
Vapsid koostasid uue põhiseaduse eelnõu, selle järgi oleks Eesti riik muutunud presidentaalseks, riigijuhile oleks kuulunud sisuliselt ainuvõim, poole võrra, 50 liikmeni, vähendatud riigikogu olnuks pigem demonstratiivne nähtus. Neil aastatel viidi läbi kaks hääletust uute, veidi erinevate põhiseaduste küsimuses, mõlemad lükkas rahvas tagasi, viimaks tekkis tüdimus ka selliste hääletuste vastu. Kolmandal katsel 1933. aastal, kui otsustati vapside pakutu üle, ütles rahvas ülekaalukalt: jah, tahame uut, autoritaristlikku põhiseadust. Ent vapside populaarsus kõikus. Juba järgmistel, 1934. aasta algul toimunud kohalike omavalitsuste valimistel saavutas nende valimisliit Vabadussõjalaste Rahvaliikumine kokkuvõttes napilt üle 12-protsendise toetuse, see oli vaid kolmas tulemus. Suhteliselt edukas oldi siiski Tallinnas, Tartus ja Narvas.