Teine grupp on poliitikud ja aktivisitd, kes proovivad pakkuda põgenike vastuvõtmisele alternatiivlahendusi. «Tegeleme probleemi põhjuste, mitte tagajärgedega». «Kvoodipoliitika on vastuvõetamatu. Kõik peab olema vabatahtlik». «Probleemi põhjustega» tegelemise jutus on muidugi oma loogika ja lääs on kindlasti nii Lähis-Idas kui Põhja-Aafrikas ajalooliselt kujunenud humanitaarkatastroofile omajagu kaasa aidanud.
Kasvõi näiteks Liibüa purukspommitamise, võimu lagundamise ning seejärel väljatõmbumise teel. Ent probleemi põhjustega tegelemine on strateegia, aastaid, arvatavasti aastakümneid aega võttev ja suurt visadust, julgust, raha ja üksmeelt nõudev ettevõtmine. Hetkel ei paista Euroopas ühtki neist ressurssidest omalegi jätkuvat. Rääkida täna probleemi põhjustega tegelemisest kui lahendusest, on umbes sama, kui rääkida Narva rindel 1944. aastal teise maailmasõja puhkemise põhjustest.
See ei tähenda, et Eesti ja Euroopa ei peaks humanitaarkriiside lähteriike abistama. Türgis on täna laagrites 1,7 miljonit sõjapõgenikku, Tuneesias üle miljoni, Jordaanias üle kahe miljoni, Liibanonis üle miljoni jne. Põgenikelaagrite toitmine, ravimitega varustamine, turvamine võiks ja peaks olema oluliselt mastaapsem.
Täna räägib EL, et missiooni Liibüasse inimkaubandust kontrolli alla võtma ei saavat saata, sest selleks pole kokkulepet Liibüa valitsusega. See on ju hale ja naeruväärne jutt. Selleks pole jõudu, julgust ja tahtmist. Ja loomulikult pole ka põgenikelaagrite abistamine «põhjustega» tegelemine. Põhjustega tegelemine oleks sõjaline sekkumine ISISe vastu, operatsioon, mis suures mahus käib täna üle jõu isegi USA-le, Süüria, Iraagi, Afganistani, Liibüa ülesehitamine, reformimine. Ühesõnaga, maailma muutmine. Põhjustega oleks ilus tegeleda, aga rääkida täna, et tegeleme põhjustega, aga 700 sõjapõgeniku Eestisse võtmine käib meil üle jõu ja «muudab pöördumatult Eesti ühiskonda» on andke andeks, idiootne.