Nüüd tuleb medali teine külg või täpsemalt see, et ainult demagoogiaks sobib võrrelda võrreldamatut ja ainult muinasjuttudes jäävad üldse ellugi need, kes ükskõik kui ilusaid põhimõtteid järgides iseenda eksistentsi vastu astudes ilmvõimatult rumalalt käituvad.
«Rääkige siin NATO idapiiri valvavatele Itaalia lenduritele, et Itaalia peaks põgenikega ise hakkama saama!»
Asi pole siin selles, et neile lenduritele võib olla sügavalt ükskõik, et tiibade all on just eestlased või et tõelise konflikti korral näeme nende sabaleeke Itaalia poole kadumas. Oleme saavutanud kokkuleppe, et kuulume NATOsse ja nad valvavad NATO idapiiri. Tegelikult valvavad nad ikkagi Itaaliat. Selle asja nimi on geopoliitika – kui meid korra omaks võeti, ei sobi enam lasta teatud valevorstist mölakal siin päris vabalt laamendada.
Solidaarsus ei tähenda ka seda, et kui minu aed saab rämpsu täis, võin osa lihtsalt naabri õuele loopida. Kui oleme kokku leppinud teatud asju ühiselt ajada, tuleb naabrit kuulata ka selles osas, kui kõrge on plank.
Eesti osaleb jõudumööda NATO missioonidel. Eesti sõjalised kulutused SKP suhtes on kõrgemad kui Itaalial. Me teeme oma osa.
«Kõigest (umbes) 300 põgenikku, kes lähevad meile maksma (umbes) 10 000€ aastas (nina peale)...»
Isegi kui see oleks tõsi (ja vist ei ole vaja tõestada, et see number tuleb vähemalt neljaga korrutada), tasuks korraks mõttes panna siia kõrvale näiteks Eesti Kirjanike Liit – kah umbes samapalju inimesi, kes juba terve põlvkonna püüavad tõestada, et kultuur ei saa eksisteerida ilma kaasaegse kirjakeeleta ja selleks omakorda on vaja sellega tegelevaid inimesi. Numbrid kultuuriministeeriumile esitatud ettepanekutes, mida oleks vaja, et eesti kirjakultuur püsiks (toetustest minimaalse sotsiaalse kaitseni), on huvitaval kombel samas suurusjärgus.