Viimaseks tooksin aga ühe näitena Eesti enda. Eesti oli aastal 1990 üks esimesi riike maailmas, kes lubas 16-aastased valima üleriiklikku esinduskogu. Tuletan siin saadikutele meelde, et Eesti Kongressi valimistel olid hääleõiguslikud ka 16-aastased. Meie omariikluse taastamisse võisid 16-aastased hääletamisega panustada. Ma usun, et on täiesti normaalne, kui nad saaksid seda teha nüüd ka jooksvalt kohalikul tasandil.
Tõstan ka esile, et valimisea langetamine mõjutaks kõiki Eesti noori ühiselt ja ühtemoodi, kuivõrd valida saaksid noored kodakondsusest olenemata. Seeläbi saame ka valimiste kaudu saavutada laiema lõimiva toime. Iga noor, kes on oma kodukohast huvitatud, saab sellesse ka hääletamise kaudu panustada ning seeläbi saab luua ka kohaliku valitsemise tasandi, mis vastaks ka kõikide noorte ühisele arusaamale.
Kindlasti on valimisea langetamisel ka üldiselt laiemad mõjud kogu ühiskonnale, nende seas ka erakondadele. Arvestades, et meie rahvastik on vananev, siis aitab valimisea langetamine tasakaalustada ka nooremate ja vanemate inimeste huvisid. Olen veendunud, et see mõjutab ka erakondade valikuid oma poliitika kujundamisel. Kohalikel valimistel on saadiku ja valija vahel sidet hea hoida ning poliitikud peavad oma tegudes sellesse panustama, et noortel tekiks usaldus esindusdemokraatia suhtes.
Meie ees on täna äärmiselt oluline muudatus, mille toetamist pean mina kui ka kogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon äärmiselt oluliseks. Meil on võimalus ja kohustus panustada Eesti demokraatia järjepidevusse ning selle arengusse. Astume täna sammu, et noored saaksid ka ise oma kodukandi käekäigu üle otsustada. Kindlasti peavad aga sellele tänasele sammule järgnema rida täiendavaid samme kodanikuõppe täiendamiseks meie õppekavades, aitamaks nii meie õpilasi kui ka õpetajaid tänast uuendust vastu võtma.
Sotsiaaldemokraatlik Erakond toetab valimisea langetamist 16. eluaastale. Loodan, et seda teete teiegi.