Massiline sisseränne kultuuriliselt kaugetest maadest toob endaga tõesti kaasa terve rea probleeme. Nimetagem seda tinglikult esimeseks ohuks andes endale samas aru, et liiga suured üldistused ühes või teises suunas kipuvad olema valed, sest probleemide põhjuste loetelu on kirju. Andkem endale ka selgelt aru, et selline massiimmigratsioon pole Eestis käegakatsutav probleem ning pigem on meie reeglid (olnud) ahistavad ka kõrgetasemeliste spetsialistide sisserände osas, keda me ülikoolid ja ettevõtted väga vajaksid. Samuti ei tasu unustada, et Rootsi inimeste valdav enamik on demokraatlikel valimistel andnud hääle erakondadele, kes ei ole immigratsiooni vastu.
«Peavool» tondiga ei tegele, aga peaks
Teine oht on aga tondi nägemises ja eriti selles, et niisugustel viirastustel, fantoomteemadel on poliitiline hind. Sisserände, aga ka mitmete teiste erutavate küsimuste populistlikku vahtu löömine viib tähelepanu probleemidelt, millega ühiskonnad peaksid tegelema, et ellu jääda ja konkurentsivõimelised olla. Kusjuures viimastega jändab paljukirutud peavool jättes suure hulga inimesi oma hirmudega üksi.
Massilise immigratsiooni teemal (ja teistel sarnastel) on poliitiline hind isegi juhul kui arvestatavat immigratsiooni ennast polegi. Euroopast annab tikutulega otsida riike, kus tegelik immigratsioonipoliitika oleks rangem kui Eestis või Soomes. Ometi oli immigratsiooni hädade kuulutamine üks hobustest, mis kandis neli aastat tagasi Soome parlamenti Timo Soini Põlissoomlased ning meil nüüd Helmete EKRE.
On väga mugav näidata näpuga süüdistavalt populistlike erakondade peale ja neid sildistada muuhulgas argumentum ad Hitlerum stiilis, olgu siis õiglaselt või ebaõiglaselt. See aga ei tee olematuks seda, et ühiskonnas on palju inimesi, kelle jaoks nende (võib-olla ülepaisutatud) hirm on reaalsus.