Teiseks treenerikoolitus. Kui 2003. aastal polnud ükski Islandi treener jõudnud UEFA-B või UEFA-A tasemeni, siis 2014. aastaks oli B-tasemega treenereid juba 587 ja A-tasemega 184. Klubisid karistatakse, kui nad treenerikoolituse nõudeid ei täida. Mis kõik kokku tähendab, et juba 5-6-aastased lapsed alustavad õppinud treenerite käe all. Vanemad teavad, et nende lapsed, kel tahtmine keeb üle, saavad võimalikest parima stardi.
Kui mõni ehk ei tea: kõigi nende mänguliste ja organisatoorsete saavutuste juures pole Islandis profijalgpalli.
Maa U-17 koondise treener Gunnar Gudmundsson kirjutab: «Meil on suurepärast treeneritarkust ning mängijad on vaimselt väga tugevad. Neil on vägev töötahe, 5.–15. eluaastani harjutavad nad innukamalt kui eakaaslased mujal. Kuna meil pole profijalgpalli, tuleb neil siirduda välismaale. Nii võib profijalgpalli puudumine küll olla meie probleem, kuid head treenerid, hea haridus ja vaimne vankumatus on siiski kõige tähtsam.»
Ehk on islandlastel asjad nii hästi ainult jalgpallis? Ei, mõnel pool on veel paremini. Käsipallis on Islandil ette näidata olümpiahõbe Pekingist, nende koondis hoiab maailmas 12. kohta. Nad on tulnud bridžis maailmameistriks, neil on üheksa malesuurmeistrit, jõutõstmise ilmameistreid jne. Tahe, pürgimine, teokstegemine – nimelt see on Põhjamaa. Inimeste elujõud.
1900. aastast peale on kõigis neis maades elanikkond vähemalt kahekordistunud. Island on jõukuselt inimese kohta maailma viieteistkümnes. Kes viitsib, vaadaku järele, kus oleme meie. Olla põhjamaalane tähendab soovi midagi ette võtta ja see ka ära teha. Tähendab inimkvaliteeti. Mitte seda, kas elada kokku mehe või naisega.
Kas miski eelnevast meenutas natukenegi meid ja meie tegemisi? Ei? Arvate, et spordi-võrdlus on tühi lori, mis ei päde muus? Hästi, siis unelemegi edasi endast kui uuest Põhjamaast. Tõstame mune ühest korvist teise ja loodame, et mõni jääbki uskuma, et neid saab sedasi rohkem.