Nagu teada, saavad suured rahvad paremini aru omasuurustest rahvastest ja alles seejärel hakkavad kohale jõudma väiksemate rahvaste mured. Sealjuures aeglasemalt siis, kui mõni väikerahvas on konfliktis suuremaga. Tagatipuks on välja kujunenud ka teatud käitumismallid suhtumistes väikeriikidesse.
Pole ju näiteks saladuseks, et kui suurriikide omavahelised suhted on pingestunud ja ärritusobjektiga on otseselt või kaudselt seotud ka mõned väikeriigid, siis algab konflikti lahtiarutamine tihti just väiksematest, keda koheselt ning suurte sõnade ja võrdlustega teinekord suisa põrmu paisatakse.
Heaks näiteks on selles Venemaa tuntud poliitiku ja välispoliitika eksperdi Sergei Markovi mullune 15. novembri sõnum Ukraina pärast puhkeda võivast suurest konfliktist Rootsi ajakirjanikele: Rootsi jääb selles küll alles, aga Läti ja Eesti tehakse maatasa! Või USA politoloogi Zbigniew Brzezinski 23. jaanuari sõnum – Putin on võimeline Riia ja Tallinna ära võtma ühe päevaga! Kes soovib, võib järgi vaadata, et need mõlemad lausungid said Delfis pea sama palju kommentaare kui president Toomas-Hendrik Ilvese äsjane võrdlus Venemaa vägede okupeerimiskiirusest Sunday Telegraph’ile, mis ilmus vahetult pärast pea samasugust tähelepanu äratanud Ilvese sõnumit The Times’is. Niisuguse tiheduse juures peab üks briti ajakirjanik mõistagi üritama teist briti ajakirjanikku ületama ehk siis n-ö teema arendus Briti ajalehes oli ette teada.
Sõjapaanika ja riigikaitse
Kodus vallandus kõlanud sõnumite peale kaks pahameelelainet – esiteks külvavat Eesti president asjatult sõjapaanikat (nagu poleks sõdimist Ida-Ukrainas, provokatiivseid lende Balti mere kohal jmt. olemaski!?) ja teiseks kukuti kinnitama, et oleme ikka teinud pikalt tublit tööd riigikaitse ülesehitamisel ja peame vastu küll (ehkki 1940. aasta näitas selgelt, et kui tipust korraldust ei tule, osutub kogu eeltöö mõttetuks).