Selle jutuajamise käigus selgus veel kaks olulist tähelepanekut: küsimus pole niivõrd valedes, mida soovitakse, et inimesed neid tõe pähe võtaks, kuivõrd emotsionaalses töötluses ja üldises uskumatuse foonis, mida tõe-vale vahelise piiri kadumine loob. Pomerantsevil, erinevalt mitmetest analüütikutest, on teave «otse väljalt», ta on aastaid Vene meedias töötanud.
Mina ei ole Vene meedias töötanud ning PBK ja RT vaatamisest on vähe, seepärast ei tahaks ma minna selle meetodite analüüsimiseni. (Faktid, mitte arvamused, ütles Cohen.) Aga ma saan rääkida selle tagajärgedest. Läinud aasta septembris avaldas Avatud Eesti Fond uuringu «Päevakajalised sündmused ja erinevad infokanalid» tulemused, mis tõi välja üsna tähelepanuväärse tendentsi. Üllatav polnud see, et siinsed mitte-eestlased jälgivad enam Vene meediakanaleid, vaid hoopis muu. Teiste küsimuste hulgas taheti teada inimeste arvamust, kes on süüdi Malaisia reisilennuki allatulistamises. Pea pooled siinsetest mitte-eestlastest ei osanud olemasoleva info baasil otsustada, kas süüdi oli Ukraina, Venemaa, USA või hoopis keegi muu.
Meenutades versioone, mida lennuki allatulistamise kohta Vene meedias pakuti, näib segadus põhjendatud olevat. See näib kinnitavat Pomerantsevi tähelepanekuid: sa ei pea võtma tõsiselt seda, mis sulle räägitakse, piisab, kui sa ei võta tõsiselt seda, mida teised sulle räägivad. Piisab, kui sa ei võta tõsiselt midagi, mida kuuled.
Raportis, mille Pomerantsev koos Ühendriikide ajakirjaniku Michael Weissiga läinud aasta lõpul koostas, on see tähelepanek veel täpsemalt kirja pandud: Kreml kasutab infovabadust desinformatsiooni levitamiseks, siht ei ole mitte veenda inimesi ühe või teise seisukoha õigsuses, vaid luua erinevate valede ja vandenõuteooriate abil segadust. Ja taas, tuleb rääkida faktidest, mitte arvamustest: Weiss ja Pomerantsev toovad välja, et RT eelarve üksi on lühikese aja jooksul kasvanud pea poole võrra, siia tasub lisada sotsiaalmeediale ja juba nimetatud trollifarmidele kulutatavad summad. Infosõjast rääkimine meil siin ei olnud (üksnes) valimispropaganda, ja kui kohalikele poliitikutele midagi ette heita, siis seda, et ohtu ära kasutati, mitte seda, et ohust räägiti. Need aga, kes rääkijaile paanika õhutamist ette heidavad, on kas veidi vähe lugenud või pisut ignorantsed. Ja hea pole ei üks ega teine.