E-residentsus ja teised tehnoloogilised mugavusteenused on kasulikud Eestile atraktiivse maine loomisel ja riigi raha säästmisel. Samas kui välisinvestor või tippspetsialist, aga ka tavaline välisturist, puutub siia jõudes kokku tema jaoks vastuvõetamatu süsteemse seksismi, rassismi, kseno-, homo- või transfoobiaga, siis pole meil asja isegi mitte juhtrollile meie oma Ida- ja Kesk-Euroopa regioonis, rääkimata Põhjamaadele lähenemisest.
Eelmisel nädalal avaldatud sotsiaalarengu indeksi järgi on Eesti üldiselt sallivuse ja kaasatuse osas maailma riikidest alles 58. kohal. Oleksime veelgi allpool, kui poleks oma üldise usuleiguse tõttu esimesel kohal usuvähemuste sallivuse osas, sest immigrantide sallivuse osas oleme maailmas 123. kohal ja vähemustevastase diskrimineerimise ja vägivalla tõkestamise osas 65ndad. Nende näitajate osas oleme tunduvalt maas ka meie sarnase majandusarengu tasemega riikidest (nagu Kreeka, Malaisia, Tšiili, Ungari, Poola, Sloveenia ja Slovakkia).
Eesti vajab seega arenguks kõige enam edasiminekut just võrdsete võimaluste valdkonnas. Olukorda ei aita vaid uute diskrimineerimisvastaste seaduste vastuvõtmine ja rakendamine, vaid läbimõeldud ja piisavate ressurssidega järjekindel töö, millesse peavad panustama kõik ühiskonna liikmed. See tähendab senisest enam poliitilist eestvedamist nende võrdõiguslikkuse teemade puhul, aga see tähendab ka reaalseid igapäevaseid investeeringuid igaühelt. Iga inimene, olgu ta palgatöötaja, ettevõtja, tippjuht või minister, ükskõik, millises eluvaldkonnas, saab oma valikute ja otsustega aidata olukorda muuta.
Seda tegevust ei saa delegeerida mõnele ametkonnale või huvikaitseorganisatsioonidele, lootes, et ainult nemad oma tegevusega suudavad olukorda muuta. Veel vähem kehtib arvamus, et asjad lähevad ise paremaks aja möödudes. Oluline roll on muidugi vähemusgruppide ja naiste tugevam organiseerumine ja hääle kuuldavaletoomine, aga kui me ei suuda teemat teha arusaadavaks kõigile ühiskonnagruppidele, on oht suurendada ühiskondlikke vastuolusid.
Samuti tuleb palju rohkem tähelepanu pöörata selgitustööle, miks mitmekesisuse ja kaasatuse edendamine ja diskrimineerimise vastu võitlemine ühiskonnale kasulik on. Täna tähistavad kümned edumeelsed ettevõtted ja organisatsioonid üle Eesti mitmekesisuse päeva, millel pöörame tähelepanu sellele, kuidas igaüks saab oma panuse anda sallivuse ja võrdsete võimaluste edendamisse.
Need organisatsioonid ja ettevõtted, kes täna päeva tähistavad, või kes plaanivad muul moel kaasa lüüa, väärivad kogu ühiskonna tunnustust, sest panustavad nii Eesti ja oma organisatsioonide pikaajalisse arengusse. Nemad vaatavad kaugemale kui tänane päev ja nende kätes on Eesti eduka, jõuka ja stabiilse arengu võti.