Seetõttu võiks ka demograafiliste protsessidega kursisolija vähe tähelepanelikumalt värskelt valminud koalitsioonilepet sirvida. Kas ametisse astuval valitsusel on visioon, kuidas aastatega suureneva eakate grupi eest tulevikus hoolt kandma hakatakse? Kas sellele probleemile on üldse tähelepanu pööratud?
Praeguse süsteemi jätkumisel probleemi justkui polegi. Perekonnaseaduse kohaselt on kõik Eesti elanikud kohustatud hooldama oma abikaasat ja vanemaid, kui nad vanemas eas ei peaks enam hakkama saama. Selle regulatsiooni tulemusel moodustasid sotsiaalministeeriumi poolt tellitud eakate hoolekande rahastamismudeli uuringu kohaselt 2007. aastal kõigi hooldusvajadusega eakate eest hoolt kandjatest 85 protsenti perekonnaliikmed ehk omastehooldajad ning 15 protsenti hooldusvajadusest rahuldati läbi formaalsete teenuste.
Rahastamissüsteem pole jätkusuutlik
Samuti rõhutatakse uuringus, et aastatel 2007-2008 olid 38 protsenti kõigist 65-aastastest ja vanematest inimestest hooldusvajadusega. Vale oleks arvata, et hooldusvajadus vanemaealiste seas aastatega vähenenud on. Kuigi juba 2009. aastal jõudis nimetatud uuring järeldusele, et senine eakate hoolekande rahastamissüsteem ei ole jätkusuutlik, siis pole vahepealsed valitsused eakate hoolekandes olulisi muudatusi teinud.
Enam on tähelepanu pälvinud väikelaste vanemate raskused töö ja pereelu ühitada, kuid vanemate hooldamisest tulenev hoolduskoormus seab samuti keerulisse olukorda nii nende lapsed kui teised pereliikmed, kes olude sunnil ise tihtipeale tööturult lahkuvad. Kui jätkusuutlik on aga taoline lahendus olukorras, kus eakate arv aastast aastasse suureneb, samal ajal, kui tööturule on appi vaja üha enam töökäsi?
Kolmikliit on valminud koalitsioonileppes vanemaealistele loonud omaette peatüki «pensionid ja eakad». Värske koalitsioon keskendub vananemisest ja eakatest rääkides poliitilisele retoorikale kohaselt pensionite tõstmisele - raha juurde lubamine on valijale kõige arusaadavam sõnum. Samas on küsitav, mis kasu on paarkümmend eurot kõrgemast pensionist, kui pole valikut, kes, kuidas, millistest vahenditest ja mille või kelle arvel vanainimest hooldab.