Ta leidis, et (Soome) heaoluriiki ei ohusta mitte turujõud ega erakonnad, vaid hoopis õpingute pikendamine, endale töövaba aja lubamine, ning muu hulgas selline moekas nähtus nagu downshifting.
Ma polnud eales kuulnud mingist downshifting’ust, seega tekkis huvi vaadata järele, mis kahtlane nähtus siis meid ohustab. Selgus, et viga on ikka puhtalt endas: juba sõjaeelne Johannes Silveti sõnastik tunneb seda terminit ning teab, et tegu on elustiili muutmisega stressivabamaks – otsetõlkes käiguvahetus (muidugi madalamaks).
Ehk siis: teed vähem tööd, teenid vähem, kulutad ka vähem, aga stressad ka vähem. Lihtsam elu, vähem muresid. Põnev ja kutsuv, eriti kui seda kõike saaks veel korraldada kusagil veidi mõnusamas kliimas.
Jah, väga tore oleks oma elu downshift’ida, kuid samas tundub mulle, nagu ütles tuntud multifilmis onu Fjodor, «selleks et mittevajalik ära müüa, tuleb see mittevajalik kõigepealt osta, aga raha meil pole». Millest siis reaalselt loobuda annaks – internetist, elektrist, söögist? Elama peab ka kusagil. Eesti kliimas ei saa aasta ringi heinakuhjas magada.
Kindlasti annaks vähendada sissetulekut, see oleks isegi päris lihtne. Samas ei ole sugugi kindel, kas poole väiksema palga eest oleks mõeldav ka poole vähem tööd teha ja rohkem vaba aega omada. Või oleks reaalsus hoopiski see, et kukud sellega lihtsalt madalamasse tuludetsiili, rabama pead ikka sama palju? Kas neil inimestel, kes teenivad miinimumpalka, on selle vastukaaluks kohutavalt palju vaba aega? Millegipärast ei tundu see kuigi usutav…