Pole kahtlust, et enamik avalikkusest ei pooldanud kooseluseadust ja nende arvamusest rulliti üle. Kui palju aga tuleks õiguspoliitilistes valikutes üleüldse arvestada avaliku arvamusega? Hea sõber, arvamusliider Madis-Ulf Regi on tabavalt öelnud, et kui riiki hakatakse juhtima avaliku arvamuse uuringutele tuginedes, siis on poliitikud võitjad ja riigimehed kaotajad.
Ja ometi just nii see arenenud demokraatiates käib – riigimehelikke, kuid potentsiaalselt ebapopulaarseid otsuseid langetavad poliitikud võimalikult harva. Sedavõrd suur on hirm maksta selliste otsuste eest lõivu valimispäeval.
Kas kooseluseaduse oleks pidanud panema rahvahääletusele? Rahvahääletuse korraldamine küsimuses, kas vähemuste õigusi tuleb kaitsta, kõlab jubedalt. Jah-ei-valikute paratamatuks tulemuseks on võitjad ja kaotajad, mistõttu sallivuse ja mõistmise suurendamisel on see tupiktee. Rahvahääletust saaks sellistes küsimustes endale lubada tugev ja enesekindel ühiskond, kus teistsuguseks olemise talumise kohustust peetakse inimeseks olemise osaks.
Sotsioloog Andrus Saar on avaliku arvamuse uuringutele tuginevat riigitüürimist võrrelnud olukorraga, kus lennureisijad hakkavad piloodile korraldusi andma. Möödunud aastast leiabki näite, kus riigikogu õigusloomes andis järele meedia survele ja avalikule õiglustundele.
Korrakaitseseaduse muutmisega taaskeelustati avalikus kohas alkoholitarbimine. Seadust muudeti turbomenetluses, enne kui selle sobivust saanuks praktikas katsetada. Nüüd oleme ühe keelu võrra rikkamad, selle asemel et piirata vaid teisi häirivat vägijookide tarvitamist avalikus kohas. Soovimatus ja võimetus õigust mõistuspäraselt tõlgendada on viljakaks pinnaseks keeldude Eestile.
Viieliikmeline žürii valis halvimaks seaduseks riigikogu liikme staatuse seaduse täienduse, millega tugevdati parlamendi liikmete puutumatust ja vähendati vastutust. Õigustus, et õiguskantsler nõudis seaduse muutmist, kõlab silmakirjalikult. Juba seitsmendat aastat ootab täitmist õiguskantslerile antud lubadus muuta sama seadust ja keelata riigikogu liikme kuulumine riigi äriühingute nõukogudesse.