Kõik (asendus)teenistusse
Alguse sai mõte sellest, et kättesaadavate andmete kohaselt suudab Eesti kaitsevägi igast aastakäigust ajateenistusse väljaõppele võtta ümmarguselt 1/3 meessoost kodanikke. Kes omakorda on siis 1/6 kogu aastakäigust, kui arvestada, et poisse ja tüdrukuid on võrdselt. Põhiseadus lausub selgelt: «Kedagi ei tohi sundida tema vaba tahte vastaselt tööle ega teenistusse, välja arvatud kaitseväeteenistus või asendusteenistus...» (§ 29 lg 2), millest mina järeldan, et vabariigi valitsus diskrimineerib suurt hulka kodanikke.
Sõltub nüüd, kumma mätta otsast vaadata: kui pidada sundteenistust mõttetuks ajakuluks, siis diskrimineeritakse vähemust, kes selle läbima peavad. Kui aga tunnustada, et riigikaitse idee on suhteliselt populaarne ning ajateenistusse on pigem raske kui kerge sattuda, siis diskrimineerib valitsus tervet suurt enamust – neid noori, kellelt võetakse võimalus anda oma panus Eesti Vabariigi teenimisse julgeoleku ja turvalisuse suurendamiseks. Kuidas sellist kisendavat ebaõiglust jälle tähele pandud pole? Osa kodanikest on ära lõigatud võimalusest oma põhiseaduslike õiguste ja, kui soovite, kohustuste täitmisest. Ning see ei paista mitte kedagi häirivat. Mind muidugi häirib, mind häirib igasugune õiguste jalge alla tallamine.
Sestap pakungi välja, et alates näiteks 2015. aastast hakatakse põhiseadust rakendama selle sõna ja mõttega kooskõlas ning kõik noored kodanikud vanuses 18–27 aastat kutsutakse teenistusse. Kaitsejõud valivad enda jaoks tervemad, sobivamad ja motiveeritumad välja. Ülejäänud, sammu marss! – asendusteenistusse!
Juba kuulen tõusmas protestikoori: «See on ennekuulmatu, kust see raha võetakse?» Minu arvates on tarvis teha lihtne operatiivplaan, milleks on meil Eestis piisavalt nii teoreetikuid kui ka praktilisi mänedžere. Võttes aastakäigu suuruseks 11 000, siis edasine arvutus on lihtne. 3000 võetakse kaitseväkke ja 8000 jääb järele. Neist omakorda umbes 500 on suurema või vähema puudega inimesed ja sadakond on lapseootel. Viimastega tegeletakse eraldi. Puudega inimese puhul on variandid puude tõsidusest johtuvad. Muide, faktid lausuvad, et kehtivas asendusteenistuses on aastas keskmiselt 30–40 noort. Millest see kõneleb?