Peame kõigeks rohkem valmis olema. Vägivald on ja sünnitab uue, ent juba kõrgemal tasemel. Just seda peame oskama ja suutma ette näha. Koolitulistamine paneb õpetajadki pikemalt peeglisse vaatama.
Hukkunud saksa keele õpetaja oli vilistlaste ja kolleegide sõnul tubli ja energiline inimene, kes alati leidis aega laste jaoks. Kui palju on aga meie koolides neid pedagooge, keda noored paraku vihkavad, ja see teeb murelikuks.
Olen ise koolis valikkursusi õpetanud ning tahtmatult on kõrva jäänud ütlemised: «Ma sellele nõiale näitan, maha löön raisa....» See on pehmelt öeldud, ent siiski reaalsus. Kui palju on pedagoogid, kes õppenõukogus poevad põhimõttekindluse taha, ära rikkunud noorte tuleviku, lükanud hapra elu teadlikult kuritegelikule teele.
Kõik võiks olla teistmoodi, kui jääksid lausumata traumeerivad sõnad «Ma teen kõik, et sinusugune põmmpea gümnaasiumisse ei saa» või «Üle minu laiba lähed edasi õppima». Mõelge, enne kui midagi sellist vihahoos lausute. Noor hing on keeruline ja selle sisse alati ei näe. Tagajärjed võivad olla kurvad.
Mind kui lapsevanemat paneb Viljandi juhtumi puhul mõtlema, kuidas ikkagi sai Vahur kätte oma isa seadusliku revolvri, mida prokuratuuri esialgsetel andmetel hoiti relvakapis, nagu kord ette näebki. Ning muidugi tuleb mõista, kui oluline jälgida, millega laps internetis tegeleb.
Eesti avalikkusel on, mille üle järele mõelda. Kool pole enam endine.