Oktoobri alguses Moskovski Komsomoletsis väga tähelepanuväärse artikli «Pärisorjuslik Venemaa» avaldanud politoloogi Stanislav Belkovski sõnul olevat säärane anekdoot ringelnud Venemaal juba 2000. aastal. Nüüdseks on tegelikkus naljale järele jõudnud. «Täna ei ole Venemaal enam eraomandit, on vaid Putinile kuuluvad pärisorjad,» ütles äsjases usutluses Financial Timesile veel mõned aastad tagasi Venemaa saja rikkama inimese hulka kuulunud laevaehitusmagnaat Sergei Pugatšov. Kolm aastat tagasi Londonisse pagenud Pugatšovi sõnutsi peavad ärimehed elama nüüd sõjaaja seaduste järgi.
Septembri lõpus ilmus Rossiiskaja Gazetas Vene konstitutsioonikohtu esimehe Valeri Zorkini artikkel, kus ta nimetas pärisorjust kõigi selle puuduste juures peamiseks rahvusliku ühtsuse klambriks. «Mitte juhuslikult ei öelnud talupojad ajaloolaste kinnitusel pärast [pärisorjuse kaotanud 1861. aasta – H. P.] reformi oma endistele härradele: «Me kuulusime teile, aga teie kuulusite meile»,» õhkas ülemkohtunik igatsevalt.
Puuduvaid «hingeklambreid» on Venemaal otsitud juba alates 2012. aasta lõpust, mil Putin selle kujundiga esmakordselt lagedale tuli. Esmalt pidi tolleks ajaks suurkorporatsioonina konsolideerunud riigiaparaati legitimeerima tihedam koostöö õigeusu kirikuga, hiljem on lisandunud isevalitsuse ning deržaava idee, tänaseks on järg jõudnud siis pärisorjuseni.
Stanislav Belkovski näeb nii Pugatšovi kui ka Zorkini kirjutistes läbivat loogikat: «Võimu vaatepunktist koosneb vene rahvas üksnes riiklikult ülalpeetavatest, keda eristab üksteisest vaid hind. Nii maksab näiteks riikliku naftakompanii juht 4 500 000 rubla (90 000 eurot) päevas, aga provintsiõpetaja 5000 rubla (100 eurot) kuus. Filosoofilises plaanis on mõlema suhted riigiga ühesugused.»