Oleme võtnud väga selge ja kindla suuna – inimene peab kõik teenused saama kätte ühest kohast. Enam ei saa juhtuda nii, et igapäevaeluks vajalik abivahend tuleb ühest asutusest ja tööga seostatult vajalik abivahend teisest. Inimene tuleb oma murega ning asutuste asi on ise omavahel korda ajada, kes mida tegema peab.
Tööealistele inimestele jääb selleks asutuseks töötukassa. Tööalaseks rehabilitatsiooniks on töötukassas aastaiks 2016–2020 ette nähtud Euroopa Liidu rahast 17,1 miljonit eurot. Need, kel töövõime puudub, puudega lapsed ja eakad saavad kõik vajalikud teenused sotsiaalkindlustusametist.
Rehabilitatsiooni kõrval ei saa jätta rääkimata abivahenditest. Abivahendiks võib olla protees, aga ka arvutiprogramm, mis aitab teksti paremini lugeda. Senine maakondade vahel killustunud abivahendite saamise korraldus muutub ning inimesed saavad abivahendi ühtsetel alustel üle Eesti sõltumata elukohast.
Ettevõtjatega sõlmitakse raamlepingud, mis tagab, et inimesed saavad ise valida, millisest ettevõttest abivahendi soetavad. See tekitab eluterve konkurentsi ka firmade vahel, sest raha hakkab liikuma inimesega kaasas. See välistab olukorra, kus abivahendite raha saab maakondades lihtsalt otsa. Tööalaseks toimetulekuks vajalike abivahendite soetamiseks on perioodil 2016–2020 välisrahast ette nähtud 16 miljonit eurot. Sotsiaalseks toimetulekuks vajalikeks abivahenditeks on järgmise aasta riigieelarvesse planeeritud 5,3 miljonit eurot.
Ees seisab oluline muutus vähenenud töövõimega inimeste ning kogu Eesti ühiskonna jaoks. Kutsusime kokku ümarlaua, et koostada puudega inimeste sotsiaalse kaitse lepe. Kõiki tõstatatud probleeme ei ole võimalik töövõimereformi kahe riigikogus menetluses oleva seaduseelnõuga lahendada.
Erivajadustega inimesi puudutavad paljud küsimused, nagu näiteks haridus, transpordikorraldus ja paljud teised, mille lahendamiseks on vaja teha lähiajal põhimõttelisi ja valdkonnaüleseid valikuid ja kokkuleppeid ning panna kokku pikaajaline tegevuskava.
Reformi eesmärgi saavutamiseks on vaja laiapõhjalist ühiskondlikku kokkulepet, et ühiselt tagada läbimõeldum ja tulemuslikum poliitika.