Tänapäeval puudub eraisikul igasugune võimalus telefoninumbri omaniku kindlakstegemiseks, kui number on salastatud. Politseil on niisugune võimekus olemas, ent taas – taotlus peab olema põhjendatud.
Esmaspäeval saabus politsei mu tuttava tallu ning uuris asjaolusid. Kuna midagi jubedat polnud juhtunud, siis tuli neid veenda teemaga tegelema. Paari tunni pärast tuli politsei tagasi ja teatas, et on isiku kindlaks teinud. «Selle mehe käest ostsite mõni aeg tagasi trepi,» ütles politsei. Kuna mees pole kogu raha kätte saanud, siis tuleb ilmselt algatada kaks uurimist: üks sissetungi ja teine võlgujäämise kohta.
Ma ei näinud, kuidas politsei seda serveeris, ent tean, et suur osa inimesi oleks selle peale avalduse kirjutamisest loobunud. Mu tuttavale meenus, kuidas enam kui viis aastat tagasi tõepoolest ta ühe vana trepi ostis, kusjuures tehing sai lõpule viidud; kuid miski ei põhjenda sissetungi teise inimese eluruumidesse. Ja ta läks kohalikku politseijaoskonda ja esitas avalduse. Mul pole vähimatki kahtlust, et ametkonnad suudaksid kummagi kaasuse kohta kirjutada alustuseks neli lehekülge juriidilist teksti, mille võib kokku võtta sõnadega: taotlus peab olema põhjendatud.
Keskendudes seaduse mõttele, peaks olema selge, et põhiseaduslik kodu kaitse ei tähenda, nagu võiks ühismajas elav omanik täita toa ekskrementidega. Ning teisalt, kodu kaitse tähendab seda, et võõra sissetung, olenemata asjaoludest, ei ole tühiasi ka siis, kui midagi pole varastatud ja puuduvad laibad. Mõnes Ameerika osariigis võib sissetungija rahumeeli maha lasta. Õnneks ei ela me Ameerikas (iroonia). Mis sai aga politseile esitatud avaldusest? Sellest pole siiani kippu ega kõppu.
Praeguse seisuga on kohus siiski lubanud Tallinna linnavalitsusel korterit koristada.