Barack Obamal on vahendeid ja detsibelle vähem kui rock-bändil. Kuid seda tõhusam on tulemus, kui show õnnestub. Ma teadsin, mida tähendab viies artikkel, mida tähendab demokraatia, mida idealism ja mida vabadus. Aga et nad veel seda kah tähendavad, vaat seda ma ei teadnud. Ma uskusin tema juttu, kuigi olin valmistunud mitte uskuma. Ja ma vaatasin seda kõike televiisorist.
Pole mingi ime, et kohapeal viibinud inimesed Nordea kontserdimajast kui Lendavalt Hollandlaselt välja jalutasid.
Eks kõneoskus on muidugi üks Ameerika Ühendriikide presidendiks kandideerimise eeltingimusi ning morbiidse näoga paberilt kõnesid veeriv inimene selles konkurentsis kaua vastu ei pea. Kuid Barack Obama on muljetavaldavalt meisterlik oraator isegi seniste presidentide kõrgeid standardeid arvestades. Ning ilmselt saab seetõttu tagantjärele väga oluliseks, et just tema selle sõnumi meile tõi.
Sõnumi, mis võimaldab meil edaspidi rahulikult magada, elada, töötada, oma väikeste probleemide üle südant valutada ning hüsteeritsemata asjadest kõnelda. Julgeoleku küsimus ei ole enam küsimus number üks, sest ta ei ole enam pelgalt küsimus. Tal on nüüd ka vastus.
Ja kui ei midagi enamat, siis vähemasti on läänemaailmal meid nüüd võimaliku reaalse ohu korral pehmelt öeldes keeruline lollitada. Raske seletada, et jah, mõistame hukka, kehtestame sanktsioonid, oleme mures, kehtestame veel mõned sanktsioonid, oleme natuke rohkem mures, mõistame igaks juhuks uuesti hukka. Ja siis mitte midagi teha.
See polnud mingi «I did not have sexual relations with that woman»-jutt («Mul ei olnud seksuaalsuhteid selle naisega»), mida on võimalik hiljem tagasi võtta. Sellist juttu esitatakse nii, et kuulajad viisakalt naeratavad ning garderoobisabas üksteisele justkui lohutuseks «täitsa huvitav oli» ütlevad.
Barack Obama rääkis aga prompter’ilt otse südamesse. Tal on Eestiga tõsi taga. Ja seda me enne ei teadnud, ei saanudki teada. Aitäh.