Sõnad «personaalmeditsiin» ja «personaalne tervishoid» on viimastel aastatel muutunud universaalseks turundusmeetodiks, millega tähistatakse kõike uut tervishoius ja arstiteaduses, alates pulsisageduse arstile saatmisest mobiiltelefoniga ja geenitesti tegemisest vähiravimi valikul kuni geenikiibi koostamiseni rahvastiku tervise parandamiseks.
Muidugi on õigus headel kolleegidel Urmas Siiguril (Sirp, 26.09.2013) ja Ralf Allikveel (Postimees, 11.10.2013), et personaalseks ei muuda meditsiini ei geenitest ega mobiilirakendus, vaid tervikpilt konkreetse inimese tervise erinevatest aspektidest ehk personaalne terviseinformatsioon. Testide, uuringute ja analüüside tulemused saavad tähenduse ainult üheskoos ja eelnevate tulemuste foonil.
Aastasadu on personaalne meditsiin saanud rajaneda vaid sellel informatsioonil, mille arst sai patsiendilt küsitluse ja vaatluse teel. See aitas valida sobivat raviplaani ja anda personaalseid ravi- või tervisesoovitusi. Haige kaebused ja selgitused on olulised ka täna. Kuid tänapäeval, mil kliinilise meditsiini diagnostiline võimekus on tohutult arenenud, pole väljakutseks mitte vajalike terviseandmete kättesaamine haigelt endalt, vaid kõikvõimalikest infosüsteemidest, sest killud tervikpildist on laiali raviasutustes üle Eesti.
Personaalse meditsiini tulevik on personaalse ehk isikupõhise terviseinfo struktureeritud kogumine ja talletamine ning kiire kättesaadavus aegridadena. Personaalne digitaalne terviselugu ühendaks endas kõik arsti juures käimised, uuringute ja analüüside tulemused ning patsiendi enda üleslaaditud struktureeritud info tema enesetunde, enesega toimetuleku ja terviseharjumuste kohta.
Personaalse ja digitaalse terviseloo neljast sambast esimene ja peamine oleks ambulatoorses arstiabis (perearstid ja eriarstid) ja kiirabis tekkiva info sidumine isikukoodi alusel ühtseks tervikuks, mis areneb ajas vastavalt kokkupuudetele tervishoiusüsteemiga ja talletab olulise info, näiteks veresuhkru või kehakaalu väärtused, et selle alusel kuvada tunnuste ajaline dünaamika.