Kaks aastat tagasi valiti Washingtonis asuvas Kongressi raamatukogus välja need raamatud, mis on kõige enam kujundanud Ühendriikide mõtteviisi. Üks olulisematest oli juba mainitud mõtleja William Jamesi 1907. aastal ilmunud «Pragmatism», millest sai nurgakivi kogu järgnevale Ühendriikide mõtteloole. James tutvustab seal toonase aja kohta uudset mõtteviisi: esiteks, tõde ei ole antud, vaid seda tehakse – just nagu rikkust ja võimu – kogemuse käigus. Ja teiseks, kahe poole arusaama sellest, mis tegelikult toimub, ei saa hinnata mitte nende ütluste, vaid nende tegevuse ja selle tagajärgede kaudu. Teisisõnu, tõde ei ole sõnades, vaid tegudes ning selles, mis on tegude tagajärjed.
See pragmaatiline lähenemine on põhjus, miks Ühendriikidel on praegu Venemaa süstemaatilise valetamise taustal kergem hinnata Ukrainas toimuvat Venemaa tegude, mitte tema sõnade läbi, ning aru saada, et Venemaa karistamatul tegevusel Ukrainas võivad olla tagajärjed, mis võivad hakata ohustama kogu läänemaailma turvalisust.
See omakorda aitab lahti mõtestada Obama NATO-kohtumise eelset Eesti-visiiti. Pragmaatiliselt vaadatuna annab see võimaluse saata korraga vähemalt viis sõnumit.
Esiteks on siin sõnum Venemaale: pehme reageering, mis järgnes 2008. aasta Gruusia sündmustele, ja pigem tagasihoidlikud sanktsioonid, mis on seni saatnud sissetungi Ukrainasse, ei tähenda, et Kreml võiks omavolitsemist jätkata.
Teiseks on see sõnum Ukrainale. Eesti on seni kõige selgemalt väljendanud seisukohta Ukraina sündmuste suhtes: tegu on sõjalise agressiooniga, mis on ÜRO harta, Helsingi lõppakti ja Pariisi harta jäme rikkumine ning nõuab lääne senisest konkreetsemat sekkumist. On ilmne, et Ukraina-küsimus tõuseb visiidil teemaks, ja on ilmne, et Eesti oma seisukoha esitab.