«Sa ei tea enne midagi, kui ajalugu on kirjutatud», Johan Rockström
Neljapäevase konverentsipäeva ametliku osa lõpetas pühapäeval eetris oleva BBC Foorumi eellindistus, mil peateemaks oli võetud muutustega kaasnevad «inside» ja «outside» pooled ning nende mõju murrangulises maailmas.
Laval oli kolm erineva valdkonna esindajat: Rootsi Keskkonna Instituudi peadirektorist tippteadlane Johan Rockström, koomik Maz Jobrani ning sotsiaalmeedia guru Ethan Zuckermann.
Enne, kui pühapäeval saade eetrisse tuleb, toome välja kolme esineja veenvad seisukohad, mis kokku annavad terviku, ent näitavad erinevate paradigmade kaudu erialapõhist suhtumist.
Teadlase vaade on välja toodud pealkirjas: kui pole uuritud, tähendab, ei tea väita ega ka ümber lükata. See tähendab, et teadlaste jaoks on kõik spontaanne kirjutatu vaid hüpotees ja mitte kontrollitud (ajalugu tegev) info. Nõus.
Ent ahaa-elamuse tõi doktor Rockström välja loodusteaduse suunalt. Ja nimelt, kui e-maailmas saab kiirelt tekitada uudise ja seda praktiliselt tasuta sotsiaalmeedia abil levitada, muuta ja täiendada, siis looduses on murdelistel hetkedel võimalik mõnevõrra aeglasem liikumine. Ja mitte ainult. Looduses vigade parandust ja täiendusi või parandusi enam teha ei saa. Kui oled metsa maha raiunud või mulla mikrofloora tasakaalu rikkunud, siis ei saa järgmisel hommikul põllule minnes teatada: «Ups, ei tulnud välja, taastame endise olukorra».
Sotsiaalmeedia suunal oli Ethan Zuckermanil suurepärane võimalus lubada kiireimat reageerimist meediakanalitega võrreldes, kuid julgus ka välja ütelda liigse kiirusega kaasneva massipsühhoosi oht. Ja mitte ainult. Mõtlemapanev oli arutelu teemal, mis viitas rahale. E-kirja saatmine on mitu korda odavam kui telefonikõne ja kõned on omakorda mitu korda odavamad kui kohtumistele kohaleminek. Küsimus: kuidas saab teenida raha valdkonna massilise e-kommunikatsiooni kasvu ajal oludes, kus rahaliste kanalite maht on sügavalt langemas?