Ehitustegevuse planeerimisel järgib Tallinna linn rangelt nõuet puhastada sademevesi lokaalselt, sealhulgas parklate kui ka suurte magistraalteede sademevesi enne selle suublasse, s.o merre juhtimist.
Planeeringute ja projektide menetlemisel jälgivad Tallinna Linnaplaneerimise Amet ja Keskkonnaamet hoolega, et keskkonnakaitselised meetmed oleks dokumentidesse lisatud ja hiljem ka ellu viidud. Tänu järjekindlusele ja hilisemale järelevalvele on vähenenud reoainete väljakanne ettevõtete territooriumitelt ja üldkasutatavatelt teedelt-platsidelt. Siia võib veel lisada üksikisiku tasandi. Oma ümbruse puhtana hoidmine peab olema iga kodaniku kohus.
Toru lükkab reostuse silma alt ära
Taandada vohavate vetikate teema Tallinna linnale ja Kadrioru rannale on liiga lihtsakoeline lähenemine. Tuleb silmas pidada ka, et Tallinna laht on Läänemere ökosüsteemi üks osa, mis allub nii maismaalt (Tallinnast ja naabervaldadest) kui ka avamerelt tulevatele mõjudele. Seega mõjutavad Tallinna lahe seisundit kõigi Läänemere äärsete maade ühine keskkonnateadlikkuse tõus, mis aitab vähendada toitaineterikka vee sattumist merre.
Keskkonnaministri ettepanekul toiteainerikka vee torijuhtmega avamerele suunamine lükkaks reostuse silma alt ära ja laseks suplejatel rannapromenaadist laiemalt rõõmu tunda, kuid ei lahendaks keskkonnaprobleemi tervikuna. Kuna valdav enamus sadevetest ja väetisereostusest jõuab merre 105 kilomeetri pikkuse Pirita jõe kaudu, on pakutud meetme efektiivsus Tallinna linna sadevete kaugemale merre juhtimisega kaheldav.
Läänemeri on üks maailma reostunumaid veekogusid, mille ökoseisundi parandamiseks on Läänemereäärsed riigid üksitööna ellu kutsunud Helcomi komisjoni. Sarnaselt peaksid Pirita jõe valgalas tegema koostööd kõik kohalikud omavalitsused, et vähendada reostuskoormust. See näitaks tahet tegeleda probleemiga sisuliselt ja süviti.
Tallinna lahe ökoloogiline seisund on riigi vastutusalas. Seega poliitilist nooltepildumist kõrvale jättes on keskkonnaministeeriumil kanda koordineeriv roll. Tallinna linnal on ainult hea meel, kui algab viljaks koostöö, mis hõlmab kõiki Pirita jõe valgala omavalitusi.
Ainult nii saavutame tulemuse, mis piirab keskkonnaprobleemi põhjustava toiterikka vee jõudmist jõkke ja sealt edasi Tallinna lahte. Tulemuslikum on tegeleda algusest peale probleemi põhjustega, mitte heidelda tagajärgedega.