Kremli propagandakanalite keelamise mõju Lätis pole ühemõtteline.

Läti ja ka Leedu kogemused Kremli propaganda tõkestamisel väärivad kahtlemata tähelepanu ka Eestis. Meilgi näidatakse ju samu sõjapropagandast kubisevaid kanaleid, ent meie Balti naabrite valikud on ses osas olnud teistsugused kui Eestis. Nii Lätis kui Leedus keelustati aprilli alguses kolmeks kuuks telekanali RTR Rossija edastamine ning Kremli propagandat tõkestavaid samme on olnud teisigi. Näiteks Leedu kohus keelas kolmeks kuuks telekanali Pervõi Baltiiski Kanal (PBK) edastamise juba eelmise aasta oktoobris pärast seda, kui PBK saates eitati nõukogude sõjaväelaste tapatööd Vilniuses 1991. aasta 13. jaanuaril.

On selge, et Venemaa telekanalid on Kremli kontrolli all ning edastavad sõjapropagandat ning äärmiselt kallutatud ja kohati lihtsalt fabritseeritud lõike sündmustest Ukrainas, mida on võimatu nimetada uudisteks vab­a ajakirjanduse mõttes. Kui Eesti on meediavabaduse pingeridade tipus, siis Venemaa on juba palju aastaid olnud nende rahvusvaheliste pingeridade lõpus koos teiste autoritaarsete ja diktatuuririikidega kui mittevaba. Viimase aasta jooksul on ajakirjandusvabaduse olukord Venemaal ühemõtteliselt halvemaks muudetud ning pärast Krimmi okupeerimist edastatakse veelgi räigemat propagandat, milles luuakse vaenlase kuju mitte ainult ukrainlastest, vaid vabast maailmast. Eesti hinnangud propagandakanalitele ei erine Läti ja Leedu omadest. Küll on aga erinevus selles, mida on otsustatud teha.

Eestis pole kanalite keelustamise teed mindud peamiselt argumentidega, et keelamine ei anna tulemust, kuna keelatud kanaleid hakataks vaatama satelliidi vahendusel või üle interneti ning keeld võivat anda lausa vastupidise efekti. Viimast seetõttu, et keelud kipuvad üldiselt pigem huvi kasvatama ning keelamise fakt ise võib saada uute propagandistlike rünnakute ajendiks. Tõepoolest, Kreml, mis ise on ajakirjandusvabaduse oma riigis täielikult jalge alla tallanud, on varmas apelleerima vaba maailma väärtustele puhkudel, kui nende propagandarünnakuid piiratakse. See on üldisemaltki nende välispoliitika tööriist: süüdista teisi selles, mida ise teed või teha plaanid.

Kuidas on aga lood huvi kasvuga keelatud kanalite vastu? Vastus pole ühemõtteline. Lätis kasvatas RTR­i keelamine kohe Pervõi Baltiiski Kanali vaadatavust. See on aga Lätis toodetav kanal, mida Läti kohtuvõim saab seaduserikkumiste korral mõjutada. Tänase lehe loost saate lugeda, et keeld kasvatas ka satelliitkanalite vastuvõtuseadmete ostmist, ent kui massiline see tegelikult on, on raske hinnata.