Ligikaudu 10 000 süstivat narkomaani, üle saja narkosurma aastas ning aina kasvav hulk noori uimastitarbijaid. Võiks küsida, et kas Eesti valitsus on astunud oma narkopoliitikaga sügavale ämbrisse? Aus vastus on, et jah oleme küll ja korduvalt. Esiteks tegime me vea 1990. aastatel narkoprobleemi täielikult eirates ning mõeldes, et läänemaailma mured meile ei jõua. Teiseks tegime me vea 2000. aastatel keskendudes üksnes karistuspoliitikale ning politseitööle. Tulemuseks tänane olukord, kus suur osa ressurssidest kulub juba tekkinud tulekahju kustutamisele.
Eestil on uus narkopoliitika
Kriitiline olukord oli ka põhjuseks, miks Siseministeerium võttis kokku 2012 a. Eesti parimad narkoennetuse eksperdid, et ühiselt otsida lahendusi. Ekspertide abiga valmis selle aasta alguses dokument «Uimastitarvitamise vähendamise poliitika valge raamat», mis on lähtekohaks valitsuse tegevustele eelseisvatel aastatel. Seega 6 kuud tagasi sai pikkade konsultatsioonide ning põhjalike analüüside alusel kujundatud uus Eesti uimastipoliitika, uus poliitika, mis suures osas toetub ka teiste riikide kogemusele ja praktilistele õppetundidele. Selle rakendamine võtab aastaid, ent algust on tehtud.
Põhimõtteline suunamuutus seisneb siinkohal selles, et uimastipoliitika rakendamisel pöörab valitsus edaspidi enam tähelepanu esmasele ennetustegevustele, narkomaanide ravile ning kahjude minimaliseerimisele. Need ei ole lihtsalt kaunid sõnad, vaid tähendavad muutust senises suhtumises, kus vastutus narkomaaniaga võitlemisel oli veeretatud suuresti politseile. Politsei saab aga teadupärast keskenduda ikkagi tagajärgedele, nabida kinni vahendajaid, takistada uimastite pääsu turule ning viia nende hinna kõrgele. Seda kõike tuleb teha, ent see ei nulli ära nõudlust uimastite järele ega lahenda ära narkomaania lähtekohaks olevaid sotsiaalseid probleeme.