«Muuseumi valvurid ei ole selleks, et asju valvata, vaid selleks, et lasta külastajatel tunda, et nad viibivad pühitsetud kohas nagu mošee,» kinnitas Kemal. «Minu muuseumis ei tohi kunagi viibida üle 50 inimese ja kus külastaja ka ei seisaks, peab ta silm haarama kogu väljapanekut ning see saagu kohaks armastajatele, kus suudelda, kui mujal Istanbulis selleks kohta ei leia,» selgitab Pamuk raamatu lõpus oma ideed.
Ja tõepoolest – üsnagi kitsast, aga kõrget maja läbib keskne trepikoda, mis laseb paista eri korruste ekspositsioonil. Tõepoolest, nagu Pamuk soovis, kaob siin ajataju. Nii et siin ei kohta me mitte ainult vanu asju raadioaparaatidest üksikute kingakesteni, vaid kohtume ka oma kaotatud ajatajuga.
On üllatav ja kuidagi kergendav näha, et minugi lapsepõlves ja noorusajal kasutati Eestis üsna palju samalaadseid esemeid, kui on Süütuse muuseumi vitriinides. Pole ka ime – Türgi oli otsustanud saada Euroopaks, nii nagu meie ENSVs otsustasime mitte maha jääda Euroopast, kui hästi või halvasti see meil ka õnnestus. Asjad ei ole siin omaenese kodust välja tõstetud, vaid elavad koos sellega edasi. Fotod, soodapurgid, tikutoosid, pesupulgad, kuulsuste portreed. «Asjad tähendagu hingele midagi,» ütleb Pamuk, «külastajad kindlasti mõistavad meid.»
Jah, tõepoolest mõistame – meenutab ju Pamuki Süütuse muuseum Eestist näiteks Iisaku muuseumi kodusust või Vadi muuseumi ja Lohusuu kooli muuseumi südamlikkust või siis hoopis Aravete muuseumi ühe mehe poolt kokku kantud ja nüüdseks justkui iseenesest laiemaks paisunud vana- ja uusvara.
Pamuki muuseum on mu meelest ka meile oluline paik. See annab võimaluse veidigi mõista, mis on toimunud sel Euroopa piirialal ja ka meil, kes meiegi piirialal elasime. Mis mõjud, meeled, keeled ja tuuled on puhunud ja puhumas. See annab loodetavasti jõudu ka Eesti paigamuuseumide südile rahvale survest hoolimata kesta ja uurida oma asju, rebimata neid lahti ei kodust, ei hingest.
Süütuse muuseum
• Aadress Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı 2, Beyoğlu, Istanbul
• Avatud kella 10–18, neljapäeviti 10–21, esmaspäeval suletud
• Pilet 25 liiri (ligemale 9 eurot), koos samanimelise raamatuga, mille lõpulehekülgedele on trükitud pilet, tasuta