Enamikul lipupäevadel on riigilipu heiskamine vabatahtlik ja enamasti jäetakse see tegemata – nii on lihtsam. Kehtiva seaduse pooldajad aga ütlevad: kole oleks inimesi jõuga sundida lippu heiskama. Tulgu see ikka südamest! Kui südames on meil Euroopa lipp?
Nõnda siis on küsimus ikkagi meie suures narratiivis. Kui kaasakiskuv, kui hingeminev on meie ülemlugu? Kas seda lugu ei peaks ehk kokkuvõtlikumalt, selgemalt ja soojemalt jutustama – iseäranis meie noorele põlvkonnale, kus nad ka ei elaks? Kui nad elavad näiteks Soomes või Rootsis, siis kuidas nad kõrvutavad Soome või Rootsi lippu sinimustvalgega? Või kui nad elavad Saksamaal, siis milliseid tundmusi äratavad kõrvuti Saksa ja Eesti lipp?
Kui määrav on see, et kõht on täis ja katus pea kohal? Mida me võiksime veel soovida? Kas kõht võiks olla veelgi rohkem täis? Või vajame midagi muud? Mis osa võiks kõiges selles olla 130-aastasel lipul?
Arvan ja loodan, et sinimustvalge aitab meil naelutada tähelepanu oma huvide ja vajaduste ühisosale. Vaba rahvana on meil loomulikult väga suur arvamuste kirevus enamikus asjades. Tõepoolest, võime tuliselt – vahel kurjaltki – vaielda selle üle, kui täis või tühi kellegi kõht on. Ja küsida, kes on süüdi. Ent meie otsatu kulg aegruumis – ajalugu – võib meid asetada olukorda, kus kaalul on palju enam kui pooltühi kõht. Kaalul võib olla meie elu, meie püsimajäämine rahva ja riigina.
Sellistes rasketes olukordades vajame midagi, mis meid selgelt ja ühemõtteliselt liidab ja seob. Siis pole midagi vaielda. Siis on tarvis tegutseda! Siis mõjub sinimustvalge lipp kohustava, aga ka julgustavana.
130-aastane Eesti lipp on meie ülemlaul, mis kannab meid edasi tundmatusse tulevikku. Meie tulevik on osaliselt meie endi kätes – seda kindlamalt, mida kindlamalt hoiame peos oma lipu vart. 4. juuni on meie rahvuslik suurpäev, mil kummardame oma mõtetes kõigi nende ees, kes on seda lippu inimpõlvede vältel kandnud või oma südames hoidnud. Heisakem sel päeval sinimustvalged lipud!