Lutsu tegelaskujude prototüüpide otsimisega tehti algust vahetult pärast seda, kui ilmusid tema jutustus «Kevade» (1912–1913) ja näidend «Paunvere» (1913), ning seda vaatamata asjaolule, et autor ise korduvalt kinnitas, et tema teoste tegelaste eeskujude otsimine päris elust on ebaotstarbekas, kuna tegelased on tema enda fantaasia vili.
Esialgu tegi seda Palamuse ja Kuremaa rahvas isekeskis, kuid erinevatel aegadel on Lutsu tegelaste otsimisega tegelenud mitmed koduloolased, ajakirjanikud, kirjandusteadlased ja ajaloolased.
Mitmele kangelasele ei olegi kirjaniku enda kaasaegsete hulgast sobivat ajaloolist eeskuju leitud, nii on näiteks oletatud, et melanhoolse ja sügavale enesesse vaatava koolipoisist unistaja Arno Tali prototüübiks on kirjanik ise, kuid sellised väited jäävad spekulatsiooni tasemele. Vaieldud on ka Tõnissoni prototüübi üle, kellena tänapäeval sagedasti figureerib August Loog (1882–1967).
Paunvere kihelkonnakooli õpetaja Lauri eeskujuks «Kevades» oli aastatel 1891–1903 Palamuse kihelkonnakooli õpetajaks olnud Ludvig Roose (1870–1931). Pärast Palamuselt lahkumist töötas Roose Saadjärve ministeeriumikooli juhatajana, kus tema õpilaste hulgas olid teiste seas ka ajaloolane Hans Kruus (1891–1976) ning poeet Henrik Visnapuu (1890–1951). Vanapoisist kooliõpetaja Roosel õnnestus võita tänu oma tasakaalukale käitumisele ja laiale silmaringile oma õpilaste lugupidamine.
Nagu on meenutanud Tootsi-lugude Raja Teele eeskujuks olnud Adele Pärtelpoeg-Koll (1890–1975) õpetajat 1971. aastal koduloouurijale Johannes Pajule saadetud kirjas: «Roose (Laur) oli üks ideaalne kooliõpetaja. Pea iga koolilaps – poiss ehk tüdruk jumaldas teda. Ta oli nii hea, nii kannatlik, nii arusaaja. Ühesõnaga – ükski kooliõpetaja ei suuda parem olla.»