Ning Leedu võib siseneda järgmise aasta jaanuaris. Praegu ma muidugi Leedut veel ei loe. Aga kolm uut riiki tähendab kokku 18 ja see on midagi, mis näitlikustab Euroopa projekti vastupidavust – kahtluseta märksa suuremat, kui ex-ante ette kujutati.
Kui ma praegu vaatan ülejäänud maailma peale, kui vaatan Tokyot, Shanghaid, Singapuri, Hongkongi, New Yorki – kõnelemata muidugi Londonist –, siis näen dramaatilist muutust selles diagnoosis, mida euroalale pannakse.
Mõni aasta tagasi oli idee selles, et muidugi ta variseb kokku, muidugi lähevad mingid riigid ära. Kui asetan end aga praegu väljaspool Euroopat asuva globaalse investori rolli, siis ütleksin nende asemel: me tegime suure vea, asetades panuseid nende kokkuvarisemisele. Peame tunnistama, et nad osutusid märksa vastupidavamaks, kui me arvasime. Selle kinnituseks võib tuua Portugali, Hispaania, Iirimaa, isegi Kreeka.
Ja kuidas nad [investorid] arutlevad? Esiteks, nad on kohanenud. Kõik riigid, kel oli suur tasakaalustamatus, on nüüdseks läbi teinud olulise kohandumise.
Teiseks, uuendused juhtimises. Stabiilsuse ja kasvu pakti on tugevdatud. Uus instrument on makromajandusliku tasakaalustamatuse järelevalve (Macroeconomic Imbalance Procedure, MIP), mida varem polnud, ning pangandusliit, mida varem ei olnud. Ning muidugi Euroopa stabiilsusmehhanism. See kõik kujundab Euroopa, mis on täiesti erinev sellest Euroopast, milline ta oli kriisi eel või ka kriisi ajal.
Kolmandaks, demokraatlike riikide otsus hoida euroala koos ja kolme riigi lisandumine. See on väljastpoolt vaadatuna väga oluline. See kajastab julget, kuid tugevat ajaloolist protsessi. Eriti kui vaadata väljastpoolt – see, mida nad näevad, on demokraatlikud riigid, kellel oli ka võimalus teha muid valikuid, ent nad valisid euroala säilimise kasuks. Nii need riigid, kes olid jäänud surve alla, kui ka need, kes surve all ei olnud.
Ülikooli professor tuleb loengusse ja teda tabab ebameeldiv üllatus: kuulajaid ei ole rohkem kui üks.
Professor otsustab ära minna. Ent ainus kuulaja hüüab: «Härra professor! Ärge lahkuge, mul on kindlasti tarvis teie loengut kuulata!»
«Miks?» imestab professor.
«Ma olen see, kes peab järgmise loengu.»
Rahandusteemalised tsitaadid pärinevad Jean-Claude Trichet’ esinemisest kohtumisel Euroopa ajakirjanikega seminaril 6. mail 2014 Brüsselis, anekdoodid tema esinemisest Euroopa Keskpanga juhina 14. mail 2004 Põhja-Saksamaal konverentsil Schierensee mõisas.
Jean-Claude Trichet (71)
• Prantsusmaa Keskpanga president 1993–2003
• Euroopa Keskpanga president 2003–2011
• Praegu Brüsseli mõttekoja Bruegel nõukogu esimees ja Trilateraalse Komisjoni Euroopa osakonna esimees