Miljonid siia ja miljonid sinna. Mille nimel? Venemaast sõltumatu gaasiturg. Hästi. Selle kõige juures on paar küsitavust. Esiteks Eesti gaasitarbimine. See on vähenenud aasta-aastalt, ja vähenenud muu hulgas poliitilise surve pärast. Gaas on poliitiline kütus, sest selle tarneid kontrollib Venemaa. Teine küsitavus on Balti riikide ja Soome ning Põhja- ja Kesk-Euroopa ühine gaasiturg. Kui toru läheb ka Soome, siis selle teises otsas on ainult Vene gaasitrassid. Kui saame korraliku ühenduse üle Läti Leetu, siis seal on kõigest üks ujuvterminal, mis pakub mõningast konkurentsi peamisele gaasimüüjale – Venemaale.
Investeeringurisk on meeletu. Gazprom võib iga kell mängida hinnaga ja ükskõik kui kokkuhoidlikult ehitatud LNG-terminali turult välja suruda, pakkudes soodsamat hinda. Leedus investeerib riigifirma, teda toetab riigi otsus, et ettevõtted peavad terminalist gaasi ostma. Kõigele lisaks ei näe ma vähimatki märki kolme Balti riigi ühisest gaasiturust. Kolme riigi elektriturgu pole korralikult käima saadud. Gaasiturgu ei saa loomulikult ollagi, kui on vaid üks pakkuja, aga ilmselgelt pole ka valmisolekut seda teha.
Selles olukorras on Eesti riigil 50 miljonit gaasitrassidesse investeerida ülimalt riskantne. Kui meil oleks Muugal või Paldiskis LNG-terminal, siis võib-olla tasuks seda kaaluda. Samas, iseseisvus maksab ka midagi. Kuigi gaasimajanduses Venemaast sõltumatust saavutada on võimalik vaid ühel viisil – gaasitarbimine lõpetada.