Selle kohta, miks ta Venemaale läks, on mitmeid teooriaid. Teooria, mida mina kõige tõenäolisemaks pean, on kooskõlas meile teada olevate faktidega. See teooria ütleb, et Moskva oli koht, kus ta tahtis olla.
Kuidas selle järelduseni jõuda? Ilmselt mitte leheuudiste kaudu. Kui uudistetoimetus teeb head tööd, võib ta anda küll mõningaid fakte – näiteks et teda on nähtud Moskva hotellis –, kuid uuriva ajakirjaniku peamine töövahend deduktsioon.
Teiseks, kui ma enne ütlesin, et olulised faktid on dokumentide võtmise kuupäevad, siis nüüd ma seletan, miks. «Vilepuhumisdokumendid» võttis ta suhteliselt hilja. Palju varem, aprilli alguses, võttis ta need, mis puudutasid Hiinat. Neil ei olnud midagi pistmist vilepuhumisega. Mis selles üllatavat või avalikuks tegemist vajavat on, et luureagentuur, mis peab luurama Hiina järele, luurab Hiina järele? Uudiseks muutis selle see, et luurati ameeriklaste endi, tavaliste inimese järele. Seega loogiline järeldus oleks, et tema algne motiiv oli muu kui vilepuhumine. Kuupäevad, millal dokumendid võeti, on veenvad.
Occami habemenoa printsiip ütleb, et lihtsaim seletus on õige. Kas see alati on nii?
Kui sul on valida keerulisema ja lihtsama seletuse vahel, siis Occami habemenoa põhimõtte järgi peaks valima selle, mis nõuab vähem samme. See ei anna mingit garantiid, et sul on õigus. Aga see annab suurema tõenäosuse. Muidugi on olukordi, kus Occami habemenuga võib anda hullumeelseid tulemusi. Nagu iga noaga, sõltub see kasutajast, kelle käes nuga on, mida ta faktidena võtab ja mida mitte. Näiteks kui nuga on selle käes, kelle jaoks maavälised mõistusega eluvormid on fakt, on lihtsaim seletus Malaisia lennuki kadumisele nende sekkumine. Me teame, et see järeldus pole õiged, kuid selle ekslikkus pole Occami habemenoa printsiibi kasutamise süü. See on endiselt hea ja kasulik printsiip.